Komentarz Piotra Kuczyńskiego: Sesja na przeczekanie

Xelion. Doradcy Finansowi
opublikowano: 06-07-2009, 09:17

Piątek nie sprzyjał aktywności inwestorów. Zamknięte rynki amerykańskie (z powodu sobotniego Dnia Niepodległości) sprawiały, że kanikuła dała się we znaki. Giełdy rozpoczęły dzień neutralnie, ale już po godzinie zagnieździły się w obszarze wartości ujemnych.

W niczym nie zmieniły sytuacji publikacje ostatecznych indeksów PMI dla sektora usług, bo dane wstępne były publikowane tydzień temu, a te ostateczne niewiele się od nich różniły. Po godzinie 13.00 indeksy zaczęły się podnosić. Być może ta poprawa nastrojów miała coś wspólnego z przyjęciem przez izbę niższą niemieckiego parlamentu ustawy o „złym banku”. Jednak nic z tego nie wyszło i sesje zakończyły się neutralnie.

    GPW rozpoczęła piątkową sesję niepewnie, ale z początku nie widać było chęci do ataku podaży. WIG20 oscylował wokół poziomu czwartkowego zamknięcia, naśladując to, co działo się na innych rynkach europejskich. Po godzinie podaż mocniej nacisnęła i indeks zaczął spadać. Był to jednak spazm podaży, po której indeks wrócił do poziomu czwartkowego zamknięcia. Po południu znowu się osunął i tak trwała ta zabawa w handel. Indeks na południe prowadziły akcje KGHM i PKN. Czkawką odbijała się czwartkowa przecena surowców.

   Po godzinie 13.00 również nasz rynek poszedł drogą wskazaną przez inne rynki europejskie i WIG20 kolejny raz otarł się o poziom czwartkowego zamknięcia. Potem znowu było gorzej. Zakończyliśmy dzień spadkiem i można powiedzieć, że była to sesja na przeczekanie. Pokazała jednak, że niedźwiedzie są bardzo silne. Warto zauważyć, że obrót był mały, ale nie śladowy, czego można było oczekiwać.

    Rozpoczynamy tydzień publikacją indeksu instytutu ISM dla sektora usług w USA. To więcej niż 80 procent gospodarki amerykańskiej, więc reakcja rynku powinna być bardzo widoczna, ale prawdą jest też, że gracze nieco te dane lekceważą (indeks jest stosunkowo młody). Może jednak to, że na rynek dotrze tylko jeden raport zwiększy jego siłę rażenia. Zapowiadany jest wzrost indeksu i jeśli takie będą realne dane to gracze powinni zareagować w miarę pozytywnie. Jeśli będzie niemiła niespodzianka to byki przejmą stery.

    Dla naszego rynku problemem jest pora publikacji indeksu – 16.00. Reakcję na jego publikację zobaczymy więc w samym końcu sesji i na fixingu. Przedtem może się okazać, że indeksy będą rosły, bo cały świat będzie czekał na odbicie w USA, a to powinno poprawiać nastroje również u nas. Tylko naprawdę duży wzrost (ponad dwa procent) połączony ze wzrostem obrotu zmieniłby (nieznacznie) „niedźwiedzi” obraz sesji.


Piotr Kuczyński
główny analityk
Xelion. Doradcy Finansowi

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Xelion. Doradcy Finansowi

Polecane