Komentarz po sesji: Remis na ostatniej prostej

Adam Stańczak, analityk DM BOŚ
opublikowano: 26-05-2023, 18:32
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Piątkowe notowania na rynku warszawskim były doskonałym podsumowaniem zakończonego tygodnia. WIG20 zaczął sesję kosmetyczną zmianą przenosząc analogiczne zachowanie niemieckiego DAX-a. by w finale skończyć sesję zwyżką o 2,21 procent niesiony na północ korelacją z niemieckim DAX-em, który zyskał dziś 1,20 procent oraz indeksami amerykańskimi, które rosły od 1,10 procent do 2,20 procent.

Adobe Stock

Dzięki finałowemu rozdaniu popytowi udało się zredukować tygodniowy spadek o 2,57 do skromnej i w sumie konsolidacyjnej straty o 0,41 procent. Analogicznie do tej zmiany kształtuje się obraz techniczny, który na progu dzisiejszego rozdania wskazywał na tydzień porażki byków i początek korekty połączonej z porażką popytu w rejonie 1955 pkt., a skończył się wykreśleniem konsolidacyjnej świecy wysokiej fali wskazującej na niepewność rynku, co do dalszego scenariusza. Nie ma wątpliwości, iż kluczowym elementem tygodnia była jednak korelacja ze światem. Spadki WIG20 w pierwszej połowie tygodnia były wywołane presją podażową z otoczenia, a piątkowa zwyżka była odpowiedzią na analogiczny ruch giełd bazowych. W efekcie trzeba brać pod uwagę fakt, iż w obrazie technicznym WIG20 jest dziś dawka szumu i fałszywych sygnałów.

Nie zmienia to jednak faktu, iż rynek wchodzi w finałowe sesje maja w układzie, który konsoliduje kwietniowe sukcesy popytu i stale kieruje uwagę inwestorów na wyższe poziomy. Niezależnie od trzech ostatnich sesji miesiąca – z których pierwsza odbędzie się w kontekście święta na rynkach w Londynie i Nowym Jorku – bilansem maja będzie wyznaczenie nowego maksimum hossy, osłabienie oporów w rejonach 1955 pkt. oraz 2000 pkt. i zbudowanie apetytu na test kolejnych barier technicznych w rejonach 2100 pkt. i 2200 pkt. Gracze mają jednak świadomość, iż wiele w tym układzie zależy od postawy giełd bazowych, które też skończą maj sygnałami poprawienia szczytów czy nawet wyjścia na historyczne maksima, jak również ostrzeżeniami, iż kolejne fale wzrostów muszą zostać poprzedzone konsolidacjami lub nawet korektami ostatnich zwyżek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane