Komentarz: Ubezpieczyciele dostrzegli nową niszę

MIB
opublikowano: 17-12-2010, 10:19

Michał Krzyżanowski, dyrektor handlowy ds. klientów strategicznych w Inter Partner Assistance

Ubezpieczenia assistance dla ciężarówek to nowy sektor usług w Polsce. Dopiero od około dwóch lat firmy zajmujące się transportem drogowym mogą korzystać z tego typu świadczeń. Usługa truck assistance to pomoc w przypadku nagłych zdarzeń, takich jak m.in. unieruchomienie pojazdu w następstwie awarii lub wypadku. Świadczenie usług assistance dla ciężarówek wymaga jednak korzystania ze specjalistycznego sprzętu, dlatego dopiero niedawno pojawili się usługodawcy potrafiący sprostać takim wyzwaniom.

Po wypadkach z udziałem dużych ciężarówek skala zniszczeń i problemów technicznych oraz utrudnienia w ruchu sprawiają, że usuwanie szkód trwa wiele godzin i musi być dobrze skoordynowane z działaniami służb ratowniczych. Wyciągnięcie ciężarówki na drogę z rowu, lasu czy łąki, nierzadko grząskiej i podmokłej, często wymaga jednoczesnego użycia dźwigu i aż dwóch ciągników o dużej mocy, a nawet wybudowania kawałka prowizorycznej drogi. Do wyciągania, transportu i naprawy uszkodzonych pojazdów i przyczep potrzeba drogich, specjalistycznych pojazdów i narzędzi oraz fachowej wiedzy. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że część ciężarówek transportuje ładunki niebezpieczne, które wymuszają wdrożenie specjalnych procedur po kolizji.

Przed powstaniem profesjonalnych firm świadczących usługi assistance dla ciężarówek organizowanie pomocy dla tzw. tirów na miejscu zdarzenia należało wyłącznie do obowiązków kierowników flot i obejmowało bezpośrednie poszukiwania lokalnych usługodawców. W Polsce przez długi czas to straż pożarna holowała tiry. Wraz z rozwojem branży transportowej i pojawieniem się operatorów assistance rozszerzył się także rynek usługodawców i zakres pomocy.

Teraz firmy transportowe mogą sobie zapewnić wiele usług, które umożliwią im terminowość zleceń. Truck assistance może obejmować, oprócz użycia dźwigu czy holowania, również naprawę typowych usterek na drodze wraz z dowozem części zamiennych, pomoc w organizowaniu transportu zastępczego, przeładunku lub odpowiedniej bazy magazynowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MIB

Polecane