Komentarze Filarów Opolskiego

Burmistrz Gogolina i prezes Górażdże

OPOLSKIE

Niezachwiana wiara w powodzenie

JOACHIM WOJTALA

burmistrza Gogolina

1. Jakie cechy człowieka biznesu powinien mieć dobry samorządowiec?

Każdy samorządowiec powinien być w pewnej mierze także człowiekiem biznesu. Nie bać się podejmowania inicjatyw i inwestycji, mając na uwadze wynikające z nich korzyści dla mieszkańców i turystów. Dobrego samorządowca powinna cechować ambicja i empatia, powinien rozumieć potrzeby mieszkańców i inwestorów. Ważne są też praca w zespole, umiejętności dyplomatyczne i przywódcze oraz prezentowania własnego stanowiska, a także respektowania odmiennych poglądów. Kluczowa jest niezachwiana wiara w powodzenie i wytrwałość w dążeniu do celu.

2. Co samorząd może zrobić dla biznesu, co biznes może zrobić dla samorządu?

Ważne, by samorząd stworzył stabilną politykę podatkową i pakiet ulg, miał aktualny miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.W gminie Gogolin zapewniamy optymalne warunki dla inwestorów, m.in. przez wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za współpracę z inwestorami krajowymi i zagranicznymi. Lokalne biznesy wspierają samorząd gminy głównie przez sprawowanie mecenatu nad działalnością kulturalną i sportową, wskazywanie optymalizacji kosztów oraz sposobu zarządzania zasobami ludzkimi.

Trzeba traktować biznes z sympatią

ANDRZEJ BALCEREK

prezes Górażdże

1. Co, według pana, będzie największym wyzwaniem dla regionu w najbliższych 5 latach?

Opolszczyzna musi stać się jakaś, określona, zdecydowana. Zorientowana na jeden konkretny cel. Nie może być rozmytą plamą na mapie pomiędzy dwoma silnymi centrami biznesu i przemysłu. Powinna nauczyć się lepiej wykorzystywać swoje położenie i naturalne zasoby. Mam na myśli nasz historyczny potencjał związany z produkcją materiałów budowlanych czy mebli, elementów wyposażenia wnętrz, ale także silne tradycje w dziedzinie wytwarzania produktów spożywczych. Na tym nie koniec: nasz region musi nauczyć się wykorzystywać przekazywaną z pokolenia na pokolenie pracowitość, sumienność i zaradność mieszkańców. Wtedy problem demograficzny, który nasze województwo dotyka bardziej niż inne części Polski, rozwiąże się w zdecydowanym stopniu sam, a geografia stanie się zaletą, nie przeszkodą i wadą.

2. Co samorząd może zrobić dla biznesu, co biznes może zrobić dla samorządu?

Często mówi się ostatnio o społecznej odpowiedzialności biznesu,nie wspominając o społecznej, czyli także zorientowanej na biznes, odpowiedzialności samorządu. Fundamentalnym celem każdego przedsiębiorstwa jest być i się rozwijać. Spełniając ten warunek, wypełniamy większość zobowiązań wobec społeczeństwa, ale i wobec samorządu. Dając mieszkańcom pracę, odprowadzając podatki, dbając o środowisko naturalne, porządnie wykonując swoją pracę przedsiębiorcy powinni być wymarzonymi klientami dla samorządów. A samorząd powinien traktować każdego przedsiębiorcę jak jedynego klienta, od którego wszystko zależy. Najważniejszym celem samorządu powinno być ułatwianie, usprawnianie i upraszczanie procedur i wymagań stawianych biznesowi. To może stać się znakiem firmowym Opolszczyzny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Komentarze Filarów Opolskiego