Komercyjny mikroklimat

opublikowano: 03-03-2015, 00:00

Standard budynków: Zaawansowane wyposażenie klimatyzacyjne i wentylacyjne to norma w biurowcach, magazynach i centrach handlowych

Wybór urządzeń regulujących temperaturę zależy od rodzaju budynku, w którym mają zostać zamontowane. Wystarczy porównać rozwiązania, instalowane w magazynach oraz przeznaczone do obiektów produkcyjnych.

— W halach magazynowych, w których pracownicy przebywają nie więcej niż cztery godziny dziennie, montuje się najczęściej proste urządzenia: wentylatory wyciągowe w dachach czy tzw. destryfikatory mieszające powietrze instalowane wewnątrz hal, a także nagrzewnice gazowe albo aparaty grzewczo-wentylacyjne montowane na słupach i na ścianach — mówi Krzysztof Czekalski, dyrektor projektu w Panattoni Europe.

W halach produkcyjnych, w których pracownicy przebywają powyżej czterech godzin dziennie podstawą są bardziej rozbudowane układy wentylacji mechanicznej.

— Często są to systemy aparatów grzewczo-wentylacyjnych bądź czerpni montowanych na dachach albo w ścianach. Pobierają one świeże powietrze, zasysając je do wnętrza budynku. Innym i najbardziej wydajnym rozwiązaniem jest tzw. rekuperacja, a więc odzysk energii termicznej wytworzonej podczas produkcji. Zastosowanie tego systemu ma sens, gdy hala produkcyjna wyposażona jest w znaczną liczbę np. wtryskarek lub innych urządzeń mechanicznych wydzielających ciepło — wyjaśnia Krzysztof Czekalski.

Pod nadzorem

Po coraz bardziej zaawansowane rozwiązania klimatyzacyjno-wentylacyjne sięgają także deweloperzy budujący biurowce.

— Stosujemy systemy, których podstawą jest wykorzystanie wody lodowej. Zużywają one mniej energii i zapewniają optymalną temperaturę. Jednym z przykładowych rozwiązań klimatyzacyjnych są belki chłodzące. Brak ruchomych elementów, takich jak wentylatory, sprawia, że belki emitują mniej hałasu i nie wywołują uczucia przeciągu — tłumaczy Cezary Grzebalski, menedżer ds. jakości technicznej w Skanska Commercial Development Europe.

W nowoczesne urządzenia do regulacji temperatury i wilgotności pomieszczeń wyposaża się również centra handlowe. Jak zapewniają zarządcy takich budynków, o tym, ile czasu klient spędza w galerii, decyduje nie tylko jej oferta, ale także komfort termiczny, który można zapewnić właśnie przez zastosowanie zaawansowanych systemów HVAC (Heating, Ventilation, Air Conditioning).

— Z reguły w centrach handlowych wynajmujący poprzez montaż takiego sprzętuzapewnia wentylację i klimatyzację części wspólnych, jak również doprowadza do granicy lokali najemców instalację wody technologicznej. Takie rozwiązanie pozwala na podłączenie pomp ciepła, które będą obsługiwały lokale najemców. Ponadto wynajmujący niejednokrotnie umożliwia im wykonanie niezależnego systemu wentylacji opartego na klimakonwektorach lub klimatyzatorach — mówi Tomasz Markuszewski, dyrektor ds. technicznych Centrum Handlowego Gemini Park Tarnów.

Czyja powinność?

Nie jest jednak sprawą oczywistą, kto płaci za instalację systemów klimatyzacji i wentylacji w budynkach komercyjnych.

— Ustalenia w tej kwestii są częścią negocjacji z najemcą oraz wynikiem przyjętych na etapie projektowania galerii rozwiązań technicznych. W Gemini Park Tarnów niektóre czynności zawsze leżą po stronie wynajmującego, np. urządzenia oraz instalacja produkująca i dostarczająca wodę technologiczną lub tzw. wodę lodową do instalacji, które bezpośrednio obsługują lokal. Koszty instalacji wewnątrz lokalu pokrywają zazwyczaj najemcy — mówi Zbigniew Nowak, dyrektor Centrum Handlowego Gemini Park Tarnów. Jak tłumaczy, dość częste jest częściowe dostosowanie lokalu pod działalność lokatora, przez lub na koszt wynajmującego.

— W takich przypadkach prawie zawsze za wykonanie lub modernizację instalacji klimatyzacjno-wentylacyjnej odpowiada wynajmujący. Należy przy tym zastrzec, że koszty eksploatacji i utrzymania technicznego sprzętu są już ponoszone przez najemcę — mówi Zbigniew Nowak. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Komercyjny mikroklimat