Komisja Czeleja okazała się niewypałem

opublikowano: 18-11-2018, 22:00

Parlamentarny Zespół Przedsiębiorczości praktycznie nie działa. Merytorycznie zebrał się raz, efektów nie ma żadnych.

W założeniach Parlamentarny Zespół Przedsiębiorczości (PZP), którego współtwórcą i przewodniczącym jest Grzegorz Czelej, senator PiS, miał eliminować bariery w działalności gospodarczej i wspierać jej rozwój. Pomysłodawcy zespołu (w jego skład wchodzi po siedmiu senatorów PiS i PO) zapatrzyli się na głośną swego czasu komisję Palikota, która z przytupemwzięła się do zwalczania bubli prawnych i znoszenia biurokratycznych barier. Pierwowzór epatował jednak opinię publiczną stachanowskim modelem pracy i metrowymi słupkami projektów zmian prawnych, a o „komisji Czeleja” jest cicho. Przyczyna tego stanu rzeczy jest prozaiczna. PZP po prostu nie ma się czym chwalić. Pierwsze posiedzenie odbył 15 lutego 2018 r. — uchwalił wówczas regulamin działania. Drugie spotkanie zespołu (jak na razie ostatnie) odbyło się cztery miesiące później — 25 czerwca. Wydawało się wtedy, że zespół na serio zajmie się zwalczaniem bubli i barier biurokratycznych.

— Chcemy się wpisać w politykę premiera Mateusza Morawieckiego wprowadzania ułatwień dla przedsiębiorców. Uważamy, że jest jeszcze na tyle dużo niepotrzebnych obciążeń biurokratycznych, że nasz zespół będzie miał co robić — zapowiadał Grzegorz Czelej.

Czerwcowe posiedzenie było udane, uczestników było wielu, wśród nich przedstawiciele ministerstw i organizacji branżowych. Omówiono kilka przykładów prawnych barier doskwierających  polskim przedsiębiorcom (np. zbyt obszernej sprawozdawczości wobec GUS, zbyt krótkiego czasu na rozliczanie faktur kosztowych). Przedstawiciele

rządu poparli ideę, a resorty miały opracować projekty zmian prawnych.

— Niestety dotychczas uzgodnienia nie zostały przekute w projekty zmian przepisów. Idzie to jak po grudzie. Nie wiem, dlaczego tak się dzieje, bo przecież ze strony przedstawicieli ministerstw mieliśmy zapewnienia o chęci dobrej współpracy — mówi Grzegorz Czelej.

Zespół też się nie przepracowuje.

— Rzeczywiście od 25 czerwca nie mieliśmy posiedzenia. Były wakacje, później środek kampanii wyborczej. Nie był to najlepszy czas na organizowanie posiedzeń. Chciałbym jeszcze w tym roku jakieś zorganizować — twierdzi przewodniczący PZP.

Arkadiusz Pączka, dyrekor Centrum Monitoringu Legislacji Pracodawców RP, stawia diagnozę.

— Inicjatywa jest nieskuteczna, bo każdy resort sam prowadzi działalność legislacyjną i nie kwapi się do poświęcania czasu i zasobów zespołowi parlamentarnemu, nawet jeżeli cel jest szczytny. Tworzenie takich zespołów, bez wsparcia politycznego i merytorycznego nie ma większego sensu — mówi Arkadiusz Pączka.

Zadania PZP

  • inicjowanie i popieranie inicjatyw legislacyjnych ułatwiających działalność gospodarczą
  • inspirowanie rozwiązań systemowych służących rozwojowi przedsiębiorczości
  • ułatwianie dostępu do informacji o nowych rozwiązaniach ułatwiających prowadzenie działalności gospodarczej
  • wspieranie dostępu do bezpłatnych porad prawnych z zakresu prawa gospodarczego

Źródło: regulamin PZP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu