Komisja finansów o zmianie w ordynacji podatkowej

22-07-2004, 18:40

Podatnicy będą mogli domagać się odszkodowań nie tylko z tytułu rzeczywistych strat poniesionych w wyniku błędnej decyzji urzędu skarbowego, ale także od utraconych korzyści - to jedyna zmiana w projekcie nowelizacji ordynacji podatkowej, przygotowanym przez Senat.

W czwartek w sejmowej Komisji Finansów Publicznych odbyło się pierwsze czytanie senackiego projektu.

Teresa Liszcz (Blok Senat 2001), występując w imieniu wnioskodawców, tłumaczyła, że są przypadki, w których urząd podatkowy wydał decyzję stwierdzającą, że podatnik zapłacił za

mało podatku. Za jakiś czas okazuje się, że ta decyzja była błędna i została uchylona np. przez urząd wyższej instancji.

"W tym czasie pierwsza decyzja została wykonana, więc podatnik np. wziął kredyt na spłatę podatku. W wyniku zmiany decyzji urzędu podatnik zanotował więc stratę" - tłumaczyła Liszcz.

Dodała, że stratą podatnika może być koszt zaciągniętego kredytu. Ale może być też tak, że podatnik nie zrealizował inwestycji, bo musiał zapłacić podatek. Np. nie zaciągał pożyczki w banku, a podatek opłacił z pieniędzy, które miał na inwestycję, czyli utraconą korzyść.

Obowiązujące przepisy ordynacji podatkowej przewidują, że odszkodowanie jest wypłacane tylko z tytułu rzeczywistej straty. Nie bierze się natomiast pod uwagę tego, co podatnik mógłby zyskać, gdyby nie błędna decyzja urzędu skarbowego.

Dlatego senacki projekt wprowadza zapis, że do odszkodowania wyliczane byłyby także utracone korzyści. Wprowadzenia tego zapisu wymaga konstytucja.

"Wynika z niej, że państwo za bezprawne działanie władz publicznych ma płacić pełne odszkodowanie, na które składa się rekompensata rzeczywistego majątku oraz utraconych korzyści" - podkreśliła Liszcz.

Zgodnie z naszym prawem ten, kto zgłasza roszczenia, przedstawia dowody, z których te roszczenia wynikają.

Wiceminister finansów Elżbieta Mucha obecna na posiedzeniu komisji powiedziała, że "rząd zauważa konieczność nowelizacji ordynacji podatkowej w tym zakresie". Jednak - jak podkreśliła - przygotowuje własny projekt, w którym proponuje więcej zmian. Dlatego sugerowała odrzucenie senackiego projektu. Przyznała, że nie ma jeszcze oficjalnej opinii rządu w sprawie projektu senackiego.

Mucha zapewniła posłów z komisji, że projekt nowelizacji ordynacji podatkowej, przygotowywany przez resort finansów, ma trafić pod obrady rządu w sierpniu. We wrześniu ma być skierowany do Sejmu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Komisja finansów o zmianie w ordynacji podatkowej