Czytasz dzięki

Komisja nadzoru finansowego ukarała MIT

opublikowano: 16-10-2013, 00:00

Mobile Internet Technology ma zapłacić 300 tys. zł za rażące naruszenie obowiązków informacyjnych.

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) nałożyła wczoraj na Mobile Internet Technology (MIT) karę 300 tys. zł za nienależyte wykonanie obowiązków informacyjnych. Chodzi o komunikatz 30 grudnia 2009 r., w którym MIT poinformował o sprzedaży spółki zależnej PPWK, ale nie ujawnił ceny transakcji ani jej możliwego wpływu na wynik finansowy w 2009 r.

— Nie znamy uzasadnienia tej decyzji. Gdy je poznamy, zdecydujemy, czy będziemy się odwoływać czy nie — ucina Leszek Kułak, prezes MIT.

Zdaniem KNF, MIT powinien poinformować rynek o tym, że sprzedaje PPWK za symbolicznego złotego, szczególnie w sytuacji, gdy zaledwie kilka miesięcy wcześniej podniósł kapitał spółki o 3 mln zł, wnosząc do niej aport, wyceniony na 2,5 mln zł i 0,5 mln zł w gotówce. Według nadzoru, wpływ transakcji na wynik MIT był bardzo istotny, bo strata na sprzedaży udziałów w PPWK wraz z utworzeniem rezerw na należności od tej spółki wyniosła ok. 4,2 mln zł, czyli ponad połowę całej straty giełdowej spółki za 2009 r. O tym, że zajmująca się tradycyjną kartografią PPWK została sprzedana za 1 zł, jako pierwszy napisał „PB”. Ujawniliśmy też, że nabywcą została cypryjska spółka Sunnytop Investments, a w jej imieniu działała Karolina Kocemba, wiceprzewodniczącarady nadzorczej MIT i prawniczka od lat pracująca dla Andrzeja Piechockiego, kontrolującego nie tylko MIT, ale także giełdowe MNI.

— Nie wiem, kto jest właścicielem tej spółki. Zapewniam jednak, że ani ja, ani nikt z mojej rodziny nie ma z nią nic wspólnego — mówił na naszych łamach Andrzej Piechocki.

Stwierdził też, że nie wiedział, że jego bliska współpracowniczkabyła pełnomocnikiem Sunnytop, choć ta cypryjska firma kupiła nie tylko PPWK, ale też dwie inne spółki, należące do MNI. Zdaniem Marka Piechockiego, sama transakcja była przy tym dla MIT najlepszym wyjściem (tak samo twierdził ówczesny prezes spółki Grzegorz Eider).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Polecane