Komisja Wenecka jeszcze powróci

opublikowano: 14-03-2016, 22:00

Rządowe prace nad przekształceniem mediów publicznych — czyli Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej — w narodowe wychodzą już na prostą.

Projekt tzw. dużej ustawy medialnej dociera się i wkrótce oficjalnie się objawi. Błyskawicznie uchwalona w grudniu epizodyczna mała ustawa, wytyczająca ścieżkę przejęcia przez PiS władzy w TVP i PR, traci moc 30 czerwca. Dlatego walec na pewno przetoczy się terminowo i 1 lipca zaistnieją media finansowane z nowej daniny publicznej.

Budynek TVP
Marek Wiśniewski

W tych okolicznościach wręcz wzrusza swoją naiwnością inicjatywa organizacji pozarządowych. 46 ruchów i stowarzyszeń obywatelskich, kulturalnych i społecznych podpisało się pod Obywatelskim Paktem na Rzecz Mediów Publicznych, który ma uruchomić poważną debatę m.in. na temat ich odpartyjnienia. Lejtmotywem tej inicjatywy jest założenie, że TVP, PR i PAP są własnością publiczną, zatem nie mogą stać się partyjną. I jeżeli partie polityczne — oczywiście chodzi o PiS — chcą przejąć media publiczne, to powinny utrzymywać je z pieniędzy partyjnych. Porozumienie pracuje nad obywatelskim projektem ustawy, którego założenia są już gotowe.

Pozarządowy pakt zawiązany został jednak zdecydowanie za późno. Jego sygnatariuszy łączy z realnymi władcami Polski wyłącznie idea finansowania mediów publicznych. Powszechna opłata audiowizualna, płacona przez ogół obywateli za możliwość (a nie za korzystanie) dostępu ma radykalnie ograniczyć konieczność sięgania przez TVP i PR po przychody reklamowe.

Ale wszystko inne różni obie koncepcje biegunowo. Ustawa forsowana przez PiS wyklucza niezawisłość kierownictw mediów narodowych, które staną się państwowymi jednostkami prawnymi, nadzorowanymi przez partię władzy analogicznie do trzymania niegdyś Komitetu ds. Radia i Telewizji przez PZPR. Już teraz można przewidzieć, że taka ustawa jak nic trafi do Komisji Weneckiej…

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane