Komitet recenzuje film na giełdzie

opublikowano: 31-10-2012, 00:00

Trzech bankowców z rady GPW zajmuje się potencjalnym konfliktem interesów na GPW. Mają czas do końca roku.

Niecałe dwa tygodnie temu troje członków rady nadzorczej Giełdy Papierów Wartościowych zostało wyznaczonych do przeprowadzenia audytu kwestii relacji zawodowych i prywatnych na tle bezstronności w działalności giełdy.

Ma to związek z tekstem „Pulsu Biznesu”. Opisaliśmy sytuację, w której współpracownik Ludwika Sobolewskiego, prezesa GPW, wspierał produkcję filmu, w który zaangażowana jest m.in. partnerka szefa giełdy. Propozycje jego finansowaniadostały m.in. spółki z NewConnect i autoryzowani doradcy. Szefem komitetu został Paweł Graniewski, dyrektor zarządzający departamentem bankowości inwestycyjnej w Citi Handlowym.

Wspierają go Marek Słomski, prezes ING Securities, oraz Sławomir Krupa, członek zarządu Societe Generale Corporate & Investment Banking. Co dotychczas ustalili trzej finansiści? Niewiele. Nie wybrano jeszcze zewnętrznego audytora, do czego zobowiązała komitet uchwała rady GPW.

— Zanim przedstawimy nasze stanowisko radzie, musimy ustalić fakty. To trochę potrwa, potem będziemy ewentualnie wydawać opinie. Obecnie weryfikujemy to, co napisał „Puls Biznesu”. Podchodzimy do tego spokojnie i rzeczowo, wysłuchaliśmy już wyjaśnień prezesa Sobolewskiego. Będzie zewnętrzny audytor, jednak nie podam jego nazwy do publicznej wiadomości przed końcem audytu. Oczywiście będzie to audytor nie tylko z kwalifikacjami, ale rownież z renomą — mówi Paweł Graniewski.

Członek rady giełdy zastrzega przy tym, że niedawna wypowiedź Mikołaja Budzanowskiego, ministra skarbu, nie miała wpływu na decyzję rady GPW. Minister otwarcie domagał się „precyzyjnego audytu, jak doszło do tej sytuacji, bo jest ona (…) wysoce nieetyczna”.

— Niezależnie od głosu ministra i tak zajęlibyśmy się tą sprawą, bo to leży w naszych kompetencjach i obowiązkach nadzorcy spółki. To jest też nasz obowiązek wobec wszystkich akcjonariuszy GPW — twierdzi Paweł Graniewski. Leszek Pawłowicz, prezes rady giełdy, zasugerował wczoraj w rozmowie z „Pulsem Biznesu”, że wnioski z audytu możemy poznać już na posiedzeniu rady 21 listopada. Szef komitetu zastrzega jednak, że listopadowy termin nie jest przesądzony.

— Być może nie zdążymy na najbliższe posiedzenie. Na pewno chcemy zakończyć działania w tej sprawie jeszcze w tym roku — zapowiada Paweł Graniewski. Ostatnie posiedzenie rady nadzorczej GPW w tym roku wypada 19 grudnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karol Jedliński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu