Komórki bez konkurencji

Agnieszka Berger
opublikowano: 11-08-2005, 00:00

URTiP chce do końca roku wprowadzić roaming wewnętrzny. Właśnie konsultuje projekt postanowienia w sprawie

braku konkurencji na rynku.

Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP) ogłosił wczoraj rozpoczęcie trzydziestodniowych konsultacji w sprawie projektu postanowienia o uznaniu rynku dostępu i rozpoczynania połączeń w sieciach komórkowych za niekonkurencyjny. To ważna decyzja dla wielu firm telekomunikacyjnych. Jego skutki mogą odczuć trzej działający na rynku operatorzy komórkowi — Centertel, Polkomtel i PTC, kandydat na czwartego — Netia Mobile, i czternastu posiadaczy koncesji na świadczenie usług wirtualnych (tzw. MVNO). Jeżeli projekt postanowienia URTiP zamieni się w decyzję, następnym krokiem będzie uznanie rynkowej pozycji trzech operatorów komórek za znaczącą i nałożenie na nich obowiązków regulacyjnych — przed wszystkim oczekiwanego przez MVNO i Netię Mobile tzw. roamingu wewnętrznego.

Wówczas operatorzy Idei, Ery i Plusa musieliby udostępniać swoje sieci nieposiadającym infrastruktury konkurentom do świadczenia przez nich usług telefonii komórkowej. W rezultacie klienci sieci komórkowych mogliby wybierać spośród ofert nie trzech, lecz nawet kilkunastu operatorów.

Jak twierdzi Jacek Strzałkowski, rzecznik URTiP, regulator chce sfinalizować sprawę do końca roku. Pytanie, czy mu się uda. Zwolennicy wprowadzenia konkurencji na rynku komórek cieszą się, że regulator zrobił pierwszy krok, ale mają wątpliwości, czy będzie skuteczny. Obecni trzej gracze łatwo nie złożą broni.

— Kiedy w 1998 r. Centertel wchodził na rynek, nie mógł korzystać z roamingu wewnętrznego, bo było to zakazane. Ten zakaz (operatorzy powołują się na zapisy w koncesjach — przyp. red.) nadal obowiązuje. Musieliśmy ponieść bardzo wysokie nakłady na budowę sieci. Nie widzimy powodu, by nowe podmioty wchodzące na rynek były traktowane w sposób uprzywilejowany. Wykorzystamy wszystkie możliwości prawne, by zapobiec nierównemu traktowaniu uczestników rynku — mówi Jacek Kalinowski, rzecznik Centertela.

Podobnych argumentów używają pozostali dwaj wielcy komórkowcy. Podnoszą je od chwili, gdy URTiP zaczął wspominać o roamingu wewnętrznym w kontekście planów wprowadzenia na rynek czwartego operatora. W projekcie postanowienia regulator napisał, że właśnie ten moment to najlepsza okazja do zmiany warunków funkcjonowania rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Komórki bez konkurencji