Komórki zostały uwolnione

Magdalena Wierzchowska
opublikowano: 09-06-2006, 00:00

Operatorzy sieci Plus GSM i Era udostępnią infrastrukturę P4

i Polsatowi Cyfrowemu. W kolejce czekają kolejni.

Negocjacje pomiędzy Polkomtelem a P4, potencjalnym czwartym graczem na rynku telefonii komórkowej, toczyły się od kilku miesięcy. Wczoraj firmy podpisały umowę o dostępie P4 do sieci operatora sieci Plus i Sami Swoi.

Potrzebny był przełom

— To umowa ważna dla obu firm i dla rozwoju całego rynku. Po raz pierwszy firma telekomunikacyjna udostępnia sieć innemu operatorowi na zasadzie sprzedaży ruchu hurtowego — mówi Jarosław Bauc, prezes Polkomtela.

Dzięki tej umowie należący do Netii i islandzkiego Novatora operator powinien zdążyć z uruchomieniem usług telekomunikacyjnych w czwartym kwartale 2006 r.

— Chcemy pozyskać kilka tysięcy klientów w tym roku. Nie należy nastawiać się na wiele w pierwszym kwartale przedsięwzięcia, zaplanowanego na dziesięć lat — mówi Chris Bannister, prezes P4.

Z jego wypowiedzi wynika, że umowa została podpisana na pięć lat z możliwością przedłużenia jej o kolejne dwa.

— Zobowiązaliśmy się do kupna dużego wolumenu minut, dzięki czemu wynegocjowaliśmy korzystne stawki — mówi szef P4.

Jako straszak na Polkomtela podziałał wniosek złożony do Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE), w którym operator skarżył się na przedłużające się negocjacje.

— Czasem trzeba działać agresywnie. Chcieliśmy podpisać umowę w czerwcu i dzięki temu wnioskowi udało się — mówi Chris Bannister i dodaje, że wycofał go z UKE kilka dni temu.

Podpisane wczoraj porozumienie może przetrzeć szlaki operatorom wirtualnych, tzw. MVNO.

— Mamy nadzieję, że nie jest to ostatnia umowa tego typu — mówi Jarosław Bauc.

Ruszyła lawina

W kolejce czeka ponad 50 firm, które chcą działać jako operatorzy telefonii komórkowej, bez konieczności budowania własnej sieci.

Od dawna było wiadomo, że jedno porozumienie pociągnie za sobą lawinę kolejnych. Nieprzypadkowo wczorajsza umowa Polkomtela i P4 zbiegła się w czasie z porozumieniem pomiędzy Polską Telefonią Cyfrową (PTC), operatorem sieci Era, i Cyfrowym Polsatem. Wczoraj rada nadzorcza PTC zatwierdziła umowę, dzięki której Polsat Cyfrowy zostanie wirtualnym operatorem komórkowym (MVNO).

— Polsat Cyfrowy deklaruje, że chce świadczyć usługi jeszcze przed Bożym Narodzeniem — mówi Jacek Barlik, doradca zarządu PTC.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane