Komornicze potrącenia od zlecenia

opublikowano: 27-02-2019, 22:00

Po nowelizacji k.p.c. nie powinno być wątpliwości, jaką część wynagrodzenia można zabrać dłużnikowi na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Komornik nie zajmie już całego zarobku osobom wynagradzanym według najmniejszej gwarantowanej prawem stawki godzinowej. Od stycznia zatrudnieni na podstawie umów cywilnoprawnych (np. zlecenia) powinni otrzymywać nie mniej niż — 14,70 zł brutto za godzinę (w 2018 r. było to 14 zł). Jednocześnie od tego roku korzystają oni z dodatkowej ochrony, analogicznej, jaką prawo do tej pory zapewniało na etacie. Zgodnie z przepisami komornik nie może otrzymać całego ich wynagrodzenia. Obowiązuje kwota wolna od potrąceń wierzytelności. Stanowi ona część płacy, renty, emerytury oraz innego świadczenia, której nie można zająć. Jej wysokość zmienia się każdego roku, zależy od poziomu płacy minimalnej, na podstawie której jest wyliczana i dotyczy jedynie egzekucji niealimentacyjnych. Od 1 stycznia 2019 r. do wynagrodzenia wypłacanego na podstawie umowy zlecenia mającego charakter świadczenia powtarzającego się, które służy zapewnieniu utrzymania lub stanowi jedyne źródło dochodu, są stosowane w całości przepisy dotyczące kwoty wolnej chroniącej interes pracownika.

— W 2018 r. przepisy dotyczące ochrony przed potrąceniami, w przypadku umów cywilnoprawnych, nie miały zastosowania wprost, w przeciwieństwie do umów o pracę. Mieliśmy do czynienia z pewnego rodzaju luką prawną i niejednoznacznymi interpretacjami ze strony organów egzekucyjnych, kontrolujących i sądów powszechnych — mówi Jacek Grzywa, radca prawny, kierownik działu prawnego Grupy Progres.

Jak wyjaśnia, teoretycznie, w przypadku umów cywilnoprawnych, przychód mógł zostać zajęty w całości, bo nie było kwoty wolnej od potrąceń. Wyjątek stanowił przypadek, w którym taka umowa była jedynym źródłem dochodu.

— Taki stan rzeczy należało oczywiście udokumentować i wówczas można było zastosować przepisy kodeksu dotyczące potrąceń — dodaje radca.

Zmiany przyniosła nowelizacja art. 833 par. 2[1] kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.).

— Pozwoliła ona rozwiać dotychczasowe wątpliwości, przez co do umów cywilnoprawnych mających charakter świadczenia powtarzającego i dającego stałe źródło utrzymania stosujemy w całości przepisy o pracowniczej kwocie wolnej — wyjaśnia Jacek Grzywa.

Przypomina, że egzekucja tzw. innych należności wykonywana jest w przypadku niespłaconych kredytów bankowych, grzywien, pożyczek czy niezapłaconych rachunków. Jednym z najczęstszych sposobów wyegzekwowania od dłużnika należności jest zajęcie ich z pensji.

— Za ich wyliczenie odpowiada pracodawca dłużnika i to do niego należy się zwrócić w momencie zastrzeżeń dotyczących wysokości potrącanych przez komornika kwot — mówi radca.

Firma musi stosować kwotę wolną od potrąceń komorniczych, pomniejszaną proporcjonalnie do wymiaru etatu.

Sprawdź program konferencji "Windykacja i Zarządzanie Należnościami 2019", która odbędzie się już 21 maja 2019 w Warszawie >>>

1cae78be-dad3-11e9-8a34-2a2ae2dbcce4
Polityka gospodarcza
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE
Polityka gospodarcza
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu