Komorowski: decyzja ws. euro po wyborach w 2015 roku

PAP
07-05-2013, 14:19

Czas do 2015 r. Polska wykorzysta, by spełnić kryteria wejścia do strefy euro i odbudować akceptację społeczną dla przyjęcia tej waluty, powiedział prezydent Bronisław Komorowski. Według niego decyzja ws. przystąpienia do euro zapadnie po wyborach w 2015 r.

"Chcemy uczestniczyć w uzdrawianiu strefy euro, chcemy do niej wejść, po pierwsze wykorzystując czas do roku 2015 na wypełnienie wszystkich warunków wymaganych z tytułu Maastricht. Podejmiemy decyzję, według mnie, po wyborach roku 2015 - będzie to rok wyborów i prezydenckich, i parlamentarnych" - powiedział we wtorek w Paryżu Komorowski na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Francji Francois Hollande'em, pytany o scenariusz przystąpienia naszego kraju do euro.

Komorowski podkreślił, że do tego czasu trzeba odbudować akceptację społeczną w Polsce dla członkostwa w strefie euro, a tego - jak ocenił - nie da się zrobić bez uzdrowienia strefy.

Według prezydenta polska gospodarka ma się relatywnie bardzo dobrze w skali europejskiej, ale niewątpliwie skutki kryzysu europejskiego dotykają także naszej gospodarki i wpływają na nią zdecydowanie negatywnie. "Polska jest więc, nie będąc członkiem strefy euro, głęboko zaangażowana i zainteresowana uzdrowieniem sytuacji gospodarczej w krajach UE, m.in. z tego powodu, że sami chcemy się znaleźć w tej formule, jest to zapisane w traktacie akcesyjnym" - mówił Komorowski.

Jak przypomniał, dziś "to nie jest takie proste (...) ze względu na istnienie konstytucyjnej bariery, którą trzeba by pokonać poprzez zmianę konstytucji, a więc 2/3 głosów w parlamencie oraz poprzez zbudowanie akceptacji społecznej".

Komorowski mówił ponadto, że - przy ogromnym poparciu Polaków dla integracji europejskiej oraz bardzo wyraźnym zaangażowaniu i poparciu opinii publicznej dla udziału naszego kraju w pogłębionej integracji - "niewątpliwie wejście do strefy euro wielu Polakom kojarzy się raczej ze zjawiskami kryzysowymi i zagrożeniami".

Francois Hollande podkreślał z kolei, że to Polska określi moment swojego ewentualnego uczestnictwa w strefie euro. "To jest jej odpowiedzialność i wolna wola" - dodał francuski prezydent. "Uważam, że Polska potencjalnie ma wszystkie warunki, aby któregoś dnia wejść do strefy euro, natomiast musi się to łączyć także z podjęciem ważnych decyzji" - zaznaczył Hollande.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Polityka / Komorowski: decyzja ws. euro po wyborach w 2015 roku