Komorowski: Głosowanie nad projektem ws. finansowania partii w czwartek rano

PAP
opublikowano: 31-03-2009, 13:37

Głosowanie w sprawie wniosków PiS i Lewicy o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu PO dotyczącego zawieszenia na dwa lata finansowania partii politycznych z budżetu państwa odbędzie się w Sejmie w  czwartek rano - poinformował we wtorek marszałek Bronisław Komorowski.

Debata nad projektem PO odbyła się na poprzednim posiedzeniu Sejmu. Kluby PiS i Lewicy zgłosiły wnioski o odrzucenie propozycji Platformy. Krytyczny wobec niej jest także klub PSL. Głosowanie nad wnioskami PiS i Lewicy zostało przełożone na obecne posiedzenie.

Na poprzednim posiedzeniu Sejmu nie przegłosowane zostało także skierowanie do komisji projektu Lewicy o ograniczeniu finansowania budżetowego partii. Obie propozycje będą głosowane w czwartek.

Projekt PO ustawy o czasowym wstrzymaniu finansowania partii politycznych z budżetu zakłada zawieszenie przekazywania partiom subwencji budżetowych od kwietnia 2009 do końca grudnia 2010 roku. Politycy PO tłumaczą, że w czasie kryzysu należy szukać oszczędności tam, gdzie to jest możliwe.

Z kolei projekt Lewicy przewiduje, że subwencje dla poszczególnych ugrupowań będą zmniejszone tak, by najbogatsze partie dostawały około połowy (46 proc.) obecnych środków; biedniejsze zaś - dostawałyby o około 11 proc. mniej.

"W czwartek rano będą głosowania, m.in. wniosek o przyjęcie bądź odrzucenie propozycji PO co do finansowania partii politycznych, po to aby ewentualnie zdążyć z następnymi głosowaniami w piątek. Gdyby doszło do powołania komisji nadzwyczajnej, żeby ona mogła od razu rozpocząć pracę" - powiedział Komorowski.

Marszałek dodał, że w czwartek wieczorem planowane są głosowania nad senackimi poprawkami do ustaw. "Aby posłowie, którzy uznają, że mają plany, mogli uczestniczyć we mszach w rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II" - zaznaczył Komorowski. Jeszcze jeden blok głosowań zaplanowano w piątek rano.

Pierwotnie głosowania planowane były w czwartek późnym popołudniem. Klub PiS zwrócił się jednak do marszałka Sejmu, aby je przełożyć ze względu na uroczystości związane z 4. rocznicą śmierci Jana Pawła II.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu