Komorowski: Potrzebna nowa strategia bezpieczeństwa UE

PAP
opublikowano: 04-02-2012, 11:11

Prezydent Bronisław Komorowski powiedział w sobotę podczas 48. Monachijskiej Konferencji o Bezpieczeństwie w Monachium, że Unia Europejska powinna podjąć prace nad nową strategią bezpieczeństwa.

"Dojrzał czas, by UE z całą powagą podeszła do swojej odpowiedzialności za bezpieczeństwo w Europie i w jej otoczeniu, w synergicznej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi i NATO, z Rosją i innymi państwami Europy Wschodniej" - oświadczył Komorowski w swoim przemówieniu podczas głównej sesji konferencji poświęconej budowie euroatlantyckiej wspólnoty bezpieczeństwa.

"W moim przekonaniu drogą do rewitalizacji wysiłku UE w sferze bezpieczeństwa powinno być podjęcie odkładanych prac nad nową strategią bezpieczeństwa Unii" - zaznaczył.

Wśród powodów, jakie powinny skłonić Unię do wypracowania nowej strategii, prezydent wymienił m.in. postawę USA, które niedawno zapowiedziały zmniejszenie swej militarnej obecności w Europie. W ocenie Komorowskiego "amerykańscy przyjaciele zdają się nam mówić: +Europo, przymierz się do cięższej broni+", a sygnał z Waszyngtonu "jest ostatnim dzwonkiem alarmowym", który powinien skłonić UE do pracy nad nową strategią bezpieczeństwa.

Komorowski podkreślił jednocześnie, że "pozostajemy przywiązani do NATO, jako platformy strategicznej jedności państw obu brzegów Atlantyku, jako ogniwa łączącego Europę z Ameryką Północną".

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane