Kompania Węglowa dostała trzy oferty ws. budowy elektrowni

PAP
28-06-2013, 14:02

Trzy oferty złożyły Kompanii Węglowej (KW) firmy zainteresowane wspólną budową elektrowni opalanej węglem. Według zamierzeń Kompanii spółka celowa do tego przedsięwzięcia powinna powstać jeszcze w tym roku.

„Do Kompanii Węglowej wpłynęły trzy oferty na finansowanie i budowę wysokosprawnego bloku energetycznego o mocy 1000 MW Elektrowni Czeczott w Woli. Inwestycją zainteresowane są firmy z Japonii, Korei Południowej i Chin” - przekazał PAP w piątek rzecznik Kompanii Zbigniew Madej.

Powołany przez zarząd KW specjalny zespół po przeanalizowaniu ofert ma wybrać kandydata na partnera biznesowego, który według planu otrzyma do końca tego roku wyłączność na dalsze negocjacje. „Przewidujemy, że spółka celowa do budowy elektrowni powstanie w 2013 r.” - wskazał Madej.

Wcześniej władze Kompanii szacowały, że spółka celowa mogłaby powstać już w czerwcu tego roku – rozmawiano na ten temat z firmami z Chin i Korei Południowej. Potem jednak zdecydowały o ponownej promocji projektu, by poszerzyć grono potencjalnych inwestorów. W efekcie wstępne zainteresowanie wyraziły cztery firmy z Chin oraz po jednej z Japonii i Korei Płd.

We wcześniejszym etapie procedury wyboru partnera przedstawiciele spółki sygnalizowali też, że jeżeli szczegółowa analiza ofert będzie to uzasadniała, Kompania może wybrać np. 2-3 partnerów do dalszych rozmów, tworząc tzw. krótką listę.

Celem jest podpisanie do końca roku z wybranym ostatecznie partnerem czterech stosownych umów - w tym najważniejszej, umowy wspólników. Jeśli uda się to w zakładanym terminie, z początkiem 2014 r. mogłyby się rozpocząć prace związane ze szczegółową dokumentacją przedsięwzięcia i przygotowania do realizacji.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami elektrownia, będąca wspólnym projektem KW i inwestora, ma powstać do 2019 r. na terenie dawnej kopalni Czeczott w Woli k. Pszczyny. Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 1,5 mld euro. Zakładana rentowność projektu to ok. 10 proc. Elektrownia ma zużywać ok. 2,5-3,5 mln ton węgla rocznie i produkować ok. 5-7 terawatogodzin energii na rok.

Budowa elektrowni to jeden z dwóch dużych projektów inwestycyjnych KW, obok planu budowy na Lubelszczyźnie nowej kopalni węgla kamiennego. W kwietniu rozpoczęły się odwierty badawcze w złożu Pawłów, na którego rozpoznanie spółka dostała koncesję resortu środowiska. Budowa kopalni miałaby potrwać ok. 10-11 lat i kosztować ok. 3,7-4 mld zł. Zakład ma wydobywać ok. 5 mln ton węgla rocznie i zatrudnić ok. 2 tys. pracowników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Kompania Węglowa dostała trzy oferty ws. budowy elektrowni