Kompania Węglowa modernizuje kopalnię Marcel

Polska Agencja Prasowa SA
12-07-2005, 15:35

Za niespełna trzy lata węgiel z kopalni "Marcel" w Radlinie prosto z wyrobiska dostarczany będzie taśmociągiem do zakładu przeróbczego. Niepotrzebna będzie podziemna kolejka do jego transportu i szyb do wyciągania urobku. To pierwsze takie rozwiązanie w Kompanii Węglowej.

Za niespełna trzy lata węgiel z kopalni "Marcel" w Radlinie prosto z wyrobiska dostarczany będzie taśmociągiem do zakładu przeróbczego. Niepotrzebna będzie podziemna kolejka do jego transportu i szyb do wyciągania urobku. To pierwsze takie rozwiązanie w Kompanii Węglowej.

We wtorek przedstawiciele firmy podali szczegóły wartej ok. 82 mln zł inwestycji, która jest już w trakcie realizacji. Roboty górnicze mają zakończyć się w połowie przyszłego roku, a cała inwestycja gotowa będzie w 2008 roku. To jedno z największych przedsięwzięć, realizowanych obecnie w Kompanii Węglowej.

Aby móc zrezygnować z wykorzystywana tradycyjnego szybu (jego utrzymanie to ok. 10-12 mln zł rocznie) i podziemnego transportu, potrzebne jest bezpośrednie połączenie powierzchni z wyrobiskiem 400 metrów pod ziemią - tzw. upadowa o długości 1860 metrów, która będzie nachylona pod kątem 12 stopni. Umieszczony tam będzie taśmociąg, którym węgiel ze ściany będzie dostarczany do dalszej przeróbki na powierzchni.

Drążenie chodnika odbywa się zarówno od strony wyrobiska, jak i powierzchni. Do spotkania obu ekip zostało jeszcze ok. 500 metrów. Gdy roboty górnicze zakończą się, trzeba będzie odpowiednio wyposażyć cały system. Poniesione nakłady mają zwrócić się w trzecim roku funkcjonowania.

"Takiego rozwiązania dotychczas w Kompanii nie ma. Ta inwestycja jest dowodem naszej filozofii obniżania kosztów - warto tak zainwestować, aby uzyskać jak najlepszy efekt. Dzięki nowemu rozwiązaniu znacząco zmniejszą się koszty stałe, związane m.in. z utrzymaniem szybów i innej infrastruktury" - powiedział PAP rzecznik Kompanii, Zbigniew Madej.

Zgodnie ze strategią, w ciągu najbliższych kilku lat Kompania Węglowa - największa górnicza firma w Europie - chce przeznaczyć na remonty, modernizacje i inwestycje ok. 3 mld zł, z czego ponad 600 mln zł w tym roku.

Ubiegłoroczny zysk spółki przekroczył 450 mln zł, a w tym roku - m.in. w związku ze spadkiem cen węgla w eksporcie - będzie przeszło dwukrotnie mniejszy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Kompania Węglowa modernizuje kopalnię Marcel