Kompania Węglowa przejmie Węglozbyt

Maria Trepińska
opublikowano: 29-04-2004, 00:00

W najbliższych dniach Kompania Węglowa otrzyma 80 proc. akcji Węglozbytu. Potem może zmienić jego radę nadzorczą oraz zarząd.

Zapadła ostateczna decyzja w sprawie przekazania Kompanii Węglowej (KW), skupiającej 23 kopalnie, co najmniej 80 proc. akcji Węglozbytu, spółki handlowej, należącej do skarbu państwa.

— Przyjęcie przez Radę Ministrów programu restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego oznacza, że zapis dotyczący przekazania akcji Węglozbytu Kompanii Węglowej zostanie wkrótce zrealizowany — wyjaśnia Jan Bogolubow, wicedyrektor departamentu bezpieczeństwa w ministerstwie gospodarki.

Nowe władze

Wiele wskazuje na to, że jeszcze nawet w tym miesiącu lub na początku maja KW może otrzymać walory spółki handlowej, co oznacza, że uprawnienia właścicielskie przejdą na koncern. Zarząd KW zdecyduje o wyborze nowej rady nadzorczej i kierownictwa. Zatem obecnie prowadzone postępowanie konkursowe może trafić do kosza. 6 maja rada nadzorcza, której przewodniczy Andrzej Anklewicz, były wiceszef resortu spraw wewnętrznych, miała przesłuchiwać kandydatów.

Trudne relacje

Według Jana Bogolubowa, przekazanie KW walorów Węglozbytu ma uprościć strukturę organizacyjną w górnictwie. Nie będzie traktowane jako dokapitalizowanie koncernu. Węglozbyt posiada sieć dealerów handlujących węglem oraz skład w Ostrowie Wielkopolskim.

— Oficjalnie nikt nas jeszcze nie poinformował o planowanych zmianach. Od początku roku współpraca z KW układała się źle, ponieważ nie dostawaliśmy od niej węgla. W efekcie firma popadała w tarapaty. Utraciliśmy płynność finansową, ale posiadamy atrakcyjne aktywa, które przejęliśmy za długi, m.in. nieruchomości w Warszawie, Krakowie, Katowicach — mówi Ryszard Wysocki, prezes Węglozbytu.

Nie udało nam się skontaktować z Edwardem Rupikiem, wiceprezesem ds. handlu KW, i zapytać o dalsze plany wobec Węglozbytu.

Dotychczas pośredniczył on w dostawach węgla dla m.in. cukrowni i ciepłowni. Nie dostarczał węgla dla energetyki, tym zajmował się Węglokoks.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kompania Węglowa przejmie Węglozbyt