Kompania Węglowa stworzy system dystrybucji ekologicznego węgla

Polska Agencja Prasowa SA
07-07-2005, 14:20

Węgiel prosto do domu, systematycznie, w czystych papierowych workach, bez sadzy i brudu - tak Kompania Węglowa wyobraża sobie dostawy ekologicznego węgla do indywidualnych użytkowników czy instytucji komunalnych. We współpracy z producentami kotłów węglowych firma rozpoczyna tworzenie ogólnopolskiego systemu dystrybucji tego paliwa.

Węgiel prosto do domu, systematycznie, w czystych papierowych workach, bez sadzy i brudu - tak Kompania Węglowa wyobraża sobie dostawy ekologicznego węgla do indywidualnych użytkowników czy instytucji komunalnych. We współpracy z producentami kotłów węglowych firma rozpoczyna tworzenie ogólnopolskiego systemu dystrybucji tego paliwa.

W czwartek przedstawiciele Kompanii Węglowej oraz firm Varmo i MilaWOOD, zajmujących się m.in. produkcją, importem i dystrybucją kotłów, podpisali w Katowicach list intencyjny w sprawie stworzenia systemu dystrybucji, sieci logistycznej oraz promocji przedsięwzięcia. Pierwsze efekty mają być widoczne już w najbliższym sezonie grzewczym.

"Stworzenie takiego systemu oznacza połączenie działań producenta węgla, firm z branży grzewczej oraz rynku usług instalacyjnych. Efektem będzie zaoferowanie klientowi końcowemu, który chce np. ogrzać dom, kompleksowego rozwiązania. Klient nie będzie musiał martwić się, jaki wybrać kocioł, jak go obsługiwać i skąd brać węgiel" - powiedział PAP Krzysztof Jarmul z zarządu firm, które będą współtworzyć system.

Prezes Kompanii Węglowej Maksymilian Klank uważa, że stworzenie systemu pozwoli pozyskać dla węgla nowych klientów i przekonać ich, że ogrzewanie domu węglem, kojarzone dotąd z sadzą, spalinami i kilogramami zbędnego popiołu, jest znacząco tańsze i równie ekologiczne jak ogrzewanie gazem, prądem czy olejem opałowym, których ceny stale rosną.

Chodzi o ekologiczny węgiel o nazwie Retopal, spreparowany specjalnie na potrzeby ekologicznych kotłów węglowych. Kompania sprzedaje go m.in. w 25-kilogramowych workach. W tym roku na rynek ma trafić ok. 0,5 mln ton tego paliwa, a zapotrzebowanie stale rośnie. W kolejnych latach produkcja będzie mogła wzrosnąć do 1,5 mln ton rocznie.

"Wdrożenie systemu będzie oznaczać zupełnie nową jakość w obsłudze klienta, którego tak naprawdę nie interesuje kupno węgla, ale ogrzanie domu. Chcemy ogrzewać domy węglem tak, aby mieszkańcy wcale nie musieli go oglądać i pilnować całego procesu, włącznie z zagospodarowaniem popiołu" - powiedział Klank.

Firmy ciepłownicze mogłyby w miarę potrzeb dostarczać węgiel do użytkowników, serwisować sprzęt grzewczy i odbierać popiół. Węgiel ma być dostarczany w workach, podobnie jak firmy gazownicze na bieżąco wymieniają butle gazowe. Wkrótce produkująca Retopal kopalnia "Piast" kupi pierwszy samochód do jego dystrybucji.

Obecnie użytkownicy opalający domy węglem często kupują kilka ton na całą zimę, magazynując go w piwnicy lub na podwórzu. Sami dokładają do pieca, a popiół wysypują w przypadkowych miejscach. Spaliny z domowych palenisk zanieczyszczają powietrze. Używanie kotła nowej generacji sprowadza się do wsypania węgla z worka do podajnika raz lub dwa razy w tygodniu. Popiołu jest mniej niż przy zwykłym spalaniu.

Kompania Węglowa liczy też na współpracę z samorządami, które mogłyby promować wymianę nieekologicznych palenisk na tego typu kotły nie tylko w domach jednorodzinnych, ale też np. w szkołach, szpitalach itp.

W ubiegłym roku program likwidacji tzw. niskiej emisji zakończyły 140-tysięczne Tychy. Wymieniono 1,5 tys. nieekologicznych kotłowni, w 90 proc. zastępując je właśnił kotłami węglowymi. Użytkownicy płacili za kotły tylko 30 proc. ceny, pozostałą część pokrywał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, który dał na program 10 mln zł. 5 mln zł zapłacili mieszkańcy, a niespełna 1 mln zł gmina Tychy. Dzięki temu do atmosfery trafia 2 tys. ton zanieczyszczeń mniej rocznie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Kompania Węglowa stworzy system dystrybucji ekologicznego węgla