Komputer bez mrożenia gotówki

opublikowano: 30-11-2015, 22:00

Leasingodawcy chętnie sfinansują sprzęt IT. Nawet jeśli potrzebny jest tylko jeden komputer

Przedsiębiorcy coraz chętniej leasingują sprzęt IT. W ciągu roku ten segment wzrósł o 20 proc. — wynika z danych Związku Polskiego Leasingu (ZPL). To większa dynamika niż całej branży leasingowej, która rosła w tempie 15,7 proc. Trudno się dziwić, kiedy postęp technologiczny jest coraz szybszy, a przedsiębiorcy nie chcą zostać w tyle.

— Popyt na leasingu sprzętu IT rośnie, ponieważ postęp technologiczny jest niezwykle dynamiczny, a możliwość wykorzystania najnowocześniejszych rozwiązań w bieżącej działalności firmy to podstawa biznesu — mówi Arkadiusz Ziółkowski, menedżer rynku nowoczesnych technologii IT.
Zobacz więcej

Z DUCHEM CZASU:

— Popyt na leasingu sprzętu IT rośnie, ponieważ postęp technologiczny jest niezwykle dynamiczny, a możliwość wykorzystania najnowocześniejszych rozwiązań w bieżącej działalności firmy to podstawa biznesu — mówi Arkadiusz Ziółkowski, menedżer rynku nowoczesnych technologii IT. BS

— W ciągu kilkunastu miesięcy parametry urządzeń mogą się znacznie rozwinąć, a oprogramowanie diametralnie zmienić — przyznaje Małgorzata Lipska, menedżer zespołu zarządzania produktami w ING Lease.

Coraz łatwiej

Leasingodawcy próbują za tym trendem nadążyć.

— Jeszcze do niedawna formalności leasingowe w przypadku sprzętu komputerowego były dla klientów równie uciążliwe jak w przypadku innych, droższych przedmiotów, a firmy leasingowe niechętnieudzielały finansowania na mniej kosztowne sprzęty. Dopiero przy większych zamówieniach skłonne były finansować komputery — mówi Bartosz Borowski, dyrektor Linii Masowych Kanałów Dystrybucji w Raiffeisen Leasing. Dzisiaj papierologia została ograniczona do minimum, a jednoosobowa firma może sfinansować leasingiem nawet jeden komputer.

— Wymagamy minimalnej wartości finansowania rzędu tylko 2 tys. zł netto, a decyzję w przypadku leasingu przedmiotów o wartości do 30 tys. zł można dostać w pół godziny — zapewnia Bartosz Borowski. Nie będzie problemu z finansowaniem jednego komputera również w Europejskim Funduszu Leasingowym (EFL), który wylicza, że w przypadku przenośnego notebooka HP Probook 655 G1, o wartości 4 tys. zł netto, leasing na 3 lata z wpłatą początkową 10 proc. będzie kosztował 119,49 proc., czyli w sumie 4779,65 zł.

Miesięczna rata wyniesie 123,99 zł netto. W ING całkowity koszt takiego leasingu sięgnie 109,9 proc., a rata 110,9 zł. Taniej będzie, jeśli przedsiębiorca zdecyduje się wyposażyć w sprzęt komputerowy całą firmę. Na przykład leasing 10 sztuk wspomnianych notebooków w EFL będzie kosztował 115,24 proc., czyli w sumie 46 095,15 zł, a rata wyniesie 1191 zł miesięcznie. W ING koszt wyniesie 108,8 proc., a rata 1096 zł.

Im więcej, tym taniej

Trzeba jednak pamiętać, że wciąż nie wszyscy leasingodawcy wyleasingują pojedynczy sprzęt o niskiej wartości.

— Można znaleźć firmy, w których w leasing można wziąć drobny sprzęt IT o wartości od 1500 zł, np. notebook czy drukarkę, ale spora część preferuje większe transakcje. Z punktu widzenia klienta leasingowanie przedmiotów o niskiej wartości, rzędu kilku tysięcy złotych, nie jest zbyt korzystne z uwagi na standardowe koszty związane z leasingiem, takie jak opłaty stałe, których wysokość nie ma związku z wartością umowy. Nawet jeśli wynoszą one 100 zł, to w przypadku przedmiotu o wartości 1500 zł będą stanowić prawie 7 proc. Bardziej więc opłaca się takie zakupy finansować kredytem — tłumaczy Łukasz Lefanowicz, prezes Gerda Broker.

— Finansowanie jednego komputera może okazać się nieopłacalne dla leasingodawcy, ze względu na fakt, że koszty obsługi finansowania przekraczają przychody z niego, i dla przedsiębiorcy z powodu niewielkich korzyści podatkowych. Minimalna wartość transakcji leasingowej często ustalana jest na poziomie 10-20 tys. zł — przyznaje Małgorzata Lipska. Jej zdaniem, generalnie leasing IT będzie też wciąż droższy niż finansowanie standardowych przedmiotów.

— Z racji tego, że nie stanowi on dobrego zabezpieczenia transakcji, a w leasingu przedmiot jest głównym zabezpieczeniem dla leasingodawcy, warunki finansowania mogą nie być tak atrakcyjne jak przy leasingu pojazdów. Wymagana jest najczęściej wyższa wpłata własna, krótszy dozwolony okres leasingu oraz minimalne wartości wykupu, ponieważ sprzęt IT po 4 latach, z racji szybkich zmian technologicznych, z reguły nie ma już większej wartości. Samo finansowanie również bywa droższe — mówi Małgorzata Lipska.

Szeroki asortyment

Nie we wszystkich firmach leasingowych w ogóle można też znaleźć jakąkolwiek ofertę finansowania IT.

— Choć na pewno oferuje je znaczna większość leasingodawców, którzy funkcjonują na polskim rynku — zapewnia Arkadiusz Ziółkowski, menedżer rynku nowoczesnych technologii w EFL. — Działają nawet firmy, które specjalizują się wyłącznie w leasingu sprzętu IT i mają podpisane umowy generalne z dostawcami na przykład oprogramowania. Warto jednak pamiętać, że usługi takich firm są z reguły znacznie droższe — twierdzi Małgorzata Lipska.

Tam, gdzie można sfinansować IT, przedmiotem leasingu mogą być nie tylko komputery, ale właściwie każdy sprzęt: monitory LCD, serwery, sprzęty sieciowe typu routery, terminale, urządzenia do monitoringu oraz elektroniczne urządzenia biurowe typu skanery, plotery, kopiarki, centralki telefoniczne.

— W ramach leasingu można też sfinansować tablet, smartfon, a nawet smartwatch — zwraca uwagę Bartosz Borowski. Coraz częściej przedsiębiorcy decydują się także na leasing… oprogramowania. — Najczęściej leasingowanym oprogramowaniem są systemy ERP. Zauważamy jednak również wzrost finansowania w segmencie oprogramowania CAD/CAM — mówi Arkadiusz Ziółkowski.

Sama konstrukcja umowy w przypadku finansowania oprogramowania nie różni się od leasingu innego sprzętu. Tylko przedmiot umowy ma inną stawkę amortyzacji. Trzeba też spełnić specyficzne warunki, żeby umowa mogła zostać zawarta — konieczna będzie choćby zgoda właściciela autorskich praw majątkowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Komputer bez mrożenia gotówki