Koncerny paliwowe podciągnęły indeksy

Marek Druś
06-12-2001, 00:00

Wysokie wzrosty głównych indeksów na giełdach w USA poprawiły i tak dobre nastroje na parkietach europejskich. Nadal największe wzrosty notowały akcje producentów chipów i spółek z branży paliwowej.

Wzrost popytu na akcje producentów paliw to skutek przyłączenia się przez Rosję do „koalicji” OPEC. Planuje ona zmniejszenie wydobycia ropy od 1 stycznia łącznie o 2 mln baryłek dziennie. Wzrost cen ropy może poprawić wyniki koncernów paliwowych, dzięki czemu drożeją akcje m.in. Total Fina Elf i Shell T&T.

Od rozpoczęcia notowań zdecydowanie rosły ceny największych europejskich spółek branży, m.in. Infineon Technologies i STMicroelectronics.

Wśród pozostałych spółek wzrostem wyróżniły się papiery koncernu Usinor, który informował, że spodziewa się w przyszłym roku wzrostu cen stali. Spadła cena papierów koncernu British American Tobacco, który zapowiedział, że jego kwartalny zysk będzie mniejszy od wcześniej prognozowanego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Koncerny paliwowe podciągnęły indeksy