Koncerny paliwowe studzą zapał graczy

Marek Druś
opublikowano: 03-01-2002, 00:00

Spośród europejskich blue chipów największe spadki odnotowały spółki paliwowe, holenderski Royal Dutch Petroleum i francuski TotalFina Elf. Wyprzedaż tych papierów to skutek spadku cen ropy po wypowiedziach, z których wynika, że ograniczenie wydobycia nie wpłynie na wzrost jej ceny, zwłaszcza że podaje się w wątpliwość zdolność OPEC do faktycznego jego zmniejszenia o 6,5 proc.

Spadała cena spółek motoryzacyjnych, w tym największych: DaimlerChryslera i Volkswagena. W przypadku tego drugiego, powodem jest wprowadzenie euro. Analitycy szacują, że brak rozliczeń walutowych na 12 rynkach, które przyjęły euro, spowoduje średnio 2-4 proc. spadek cen osiąganych przez Volkswagena.

Rosły ceny producentów chipów. W górę poszły kursy Infineon Technologies i STMicroelectronics.

Na pogorszenie nastrojów inwestorów miały również wpływ wypowiedzi ekonomistów banków HSBC i Merrill Lynch, którzy wbrew dominującym ostatnio opiniom nie widzą wielkich szans na poprawę zysków spółek ze Starego Kontynentu w rozpoczynającym się roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Koncerny paliwowe studzą zapał graczy