Koncerny tytoniowe poganiają rząd

opublikowano: 14-04-2015, 00:00

Ministerstwo Zdrowia, wbrew zapowiedziom, nadal nie opublikowało przepisów, związanych z nową unijną dyrektywą tytoniową.

Kalendarze w ministerstwach istnieją tylko teoretycznie. „W Ministerstwie Zdrowia trwają stosowne prace zmierzające do opracowania odpowiednich rozwiązań prawnych, w tym rozwiązań dotyczących zjawiska inhalacji nikotyny, które w przypadku przyjęcia projektu przez kierownictwo Ministerstwa Zdrowia skierowane zostaną do opinii i konsultacji publicznej pod koniec pierwszego kwartału 2015 r.”.

Tak na początku lutego Krzysztof Bąk, rzecznik resortu zdrowia, odpowiadał na nasze pytania o prace nad przepisami, wprowadzającymi w polski porządek prawny ustalenia unijnej dyrektywy tytoniowej, przyjętej w ubiegłym roku.

Dwa tygodnie po zakończeniu pierwszego kwartału projektu jak nie było, tak nie ma. Denerwuje to koncerny tytoniowe, które będą musiały w szybkim tempie wprowadzić sporo zmian w swoich fabrykach, żeby przystosować się do nowego prawa… którego jeszcze, przynajmniej w polskiej wersji, nie ma.

„Od 20 maja 2016 r. wszystkie wyroby tytoniowe produkowane w Polsce — oraz pozostałychkrajach członkowskich UE — muszą być produkowane zgodnie z nowymi regulacjami. Projekt ustawy do dziś nie został opublikowany przez Ministerstwo Zdrowia, a kalendarz wyborczy i wakacje sejmowe powodują, że dotrzymanie wynikającego z dyrektywy terminu jest w Polsce poważnie zagrożone” — alarmuje Krajowe Stowarzyszenie Przemysłu Tytoniowego (KSPT), zrzeszające cztery działające w Polsce koncerny. Stowarzyszenie wysłało w tej sprawie list do premier Ewy Kopacz.

Producenci papierosów twierdzą, że potrzebują czasu — i dziesiątków milionów złotych — by przystosować produkcję do wymagań dyrektywy. — Sektor potrzebuje odpowiedniego czasu na dostosowanie, a podstawą do tego może być jedynie pełen pakiet przepisów implementujących dyrektywę, a więc ustawa wraz z odpowiednimi rozporządzeniami — mówi Magdalena Włodarczyk, dyrektor KSPT.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu