Koncerny z Niemiec motorem zwyżki w Europie

Reuters
opublikowano: 17-01-2002, 16:42

LONDYN (Reuters) - W czwartek po południu europejskie giełdy nadal zwyżkowały. Ton nadawały niemieckie koncerny - Siemens i Deutsche Telekom, wpływ na zwyżkę miał też wzrost na otwarciu sesji w USA. Inwestorzy kupowali akcje, ponieważ w środę wieczorem i w czwartek w ciągu dnia docierały do nich optymistyczne wieści na temat wyników spółek. W USA dobre wyniki przedstawili

LONDYN (Reuters) - W czwartek po południu europejskie giełdy nadal zwyżkowały. Ton nadawały niemieckie koncerny - Siemens i Deutsche Telekom, wpływ na zwyżkę miał też wzrost na otwarciu sesji w USA.

Inwestorzy kupowali akcje, ponieważ w środę wieczorem i w czwartek w ciągu dnia docierały do nich optymistyczne wieści na temat wyników spółek.

W USA dobre wyniki przedstawili Compaq Computer i Yahoo!, co zatarło niekorzystne wrażenie po środowych rezultatach Intela, który zapowiedział zmniejszenie wydatków kapitałowych w tym roku.

Wzrost zysków kwartalnych odnotował bankowy gigant Citigroup. Dzień wcześniej jego rywal, JP Morgan Chase poinformował o stracie.

Spadek liczby osób, które w USA po raz pierwszy ubiegały się o zasiłek dla bezrobotnych także pozytywnie nastroił inwestorów, ponieważ dane te wskazują na stabilizację rynku pracy w USA i wzmagają nadzieję, że największa gospdarka świata szybko wyjdzie z recesji.

Kurs niemieckiego koncernu technologicznego - Siemens wzrósł o cztery procent, bo jego zysk operacyjny w pierwszym kwartale wzrósł zdecydowanie w porównaniu z poprzednim kwartałem. Wciąż jednak był niższy niż rok wcześniej.

Zwyżkę odnotował także Deutsche Telekom, ktory podał że liczba jego abonentów telefonii komórkowej wzrosła w ubiegłym roku o 40 procent, między innymi dzięki głośnemu przejęciu amerykańskiego operatora VoiceStream.

W sektorze bankowym kurs niemieckiego Commerzbanku wzrósł o dziewięć procent na wieść o tym, że wiodący europejski reasekurant, Munich Re podniósł swój udział w tym banku do ponad 10 procent.

Część inwestorów odczytało to jako sygnał, że w niemieckim sektorze bankowym dojdzie do kolejnej fali konsolidacji.

Do godziny 16.35 indeks Eurotop 300 wzrósł o 1,09 procent, a indeks blue-chipów Euro Stoxx 50 zyskał 1,54 prcoent.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Reuters

Polecane