Kończy się dobra passa ropy

We wrześniu końca dobiegną notowane w ostatnich tygodniach zwyżki cen ropy, a największe szanse na zarobek dadzą towary rolne, oceniają specjaliści ankietowani przez „PB”

W środę towarowy indeks Bloomberg Commodity zmierzał do zamknięcia sierpnia na 1-procentowym minusie. Stabilizacja na rynkach surowców była jednak pozorna. 11,5-procentowemu umocnieniuropy brent, związanemu z nadziejami na zamrożenie produkcji przez OPEC, towarzyszyła jednak 6,6-procentowa przecena miedzi oraz 8,4-procentowe tąpnięcie cen srebra. Obu metalom szkodziła siła dolara, będąca konsekwencją powrotu oczekiwań na podwyżkę stóp procentowych przez Fed. Właśnie spekulacje na temat tego, co na wrześniowym posiedzeniu zrobią amerykańskie władze monetarne, ma największy wpływ na wybór surowcowych faworytów na wrzesień.

— We wrześniu dolar będzie mocny, a to zaszkodzi metalom szlachetnym, a także przemysłowym, takim jak miedź — oceniał Bartosz Zawadzki, szef działu analiz w Admiral Markets, który po sierpniowej edycji ankiety awansował na pierwsze miejsce rankingu. W razie powstrzymania się Fedu z decyzją o podwyżce stóp największymi beneficjentami będą mocno wyprzedane surowce rolne, a w krótkim terminie także złoto, zapowiada tymczasem zajmujący trzecie miejsce w zestawieniu Michał Stajniak z XTB. Wśród ankietowanych specjalistów to właśnie płody rolne zdobyły najwięcej zwolenników, a po dwa głosy zebrały kukurydza i bawełna. W roli najbardziej narażonych na przecenę towarów specjaliści najchętniej widzą tymczasemsurowce energetyczne. Ostatnie zwyżki notowań ropy zapewne zatrzyma rozwianie nadziei na zamrożenie wydobycia ropy przez OPEC na nieformalnym spotkaniu we wrześniu. Tak jak ostatnio próbę takiego porozumienia zablokował w kwietniu odbudowujący wydobycie po zniesieniu sankcji Iran, tak tym razem na drodze do ograniczenia produkcji stanąć może Irak, który cały czas zwiększa produkcję.

Bartosz Sawicki, TMS Brokers

Kukurydza

Pierwsze doniesienia z pól pasa kukurydzy sugerują, że choć kondycja upraw jest dobra, to w wielu miejscach niemożliwe będzie osiągnięcie plonów prognozowanych przez Departament Rolnictwa. Połączenie skrajnej pozycji spekulacyjnej i odchylenia cen od długoterminowej średniej czyni kukurydzę jednym z towarów najbardziej podatnych na silne odbicie.

Gaz ziemny

Ceny gazu zbliżyły się w sierpniu do czerwcowych maksimów, ale popyt nie dał rady ich sforsować. Spadki faworyzują też wysokie na tle ostatniego pięciolecia zapasy surowca oraz długoterminowe prognozy pogody zakładające niższe od typowych temperatury w USA, co sugeruje niższy popyt na surowiec.

Bartosz Zawadzki, Admiral Markets

Ropa WTI

Pod koniec września odbędzie się spotkanie krajów OPEC, na którym będzie podejmowana decyzja dotycząca zamrożenia produkcji. W ostatnim czasie napływają na rynek plotki o tym, że porozumienie w tej sprawie jest coraz bliżej. Niezależnie, czy faktycznie tak jest, plotki o możliwym porozumieniu powinny napędzać zwyżki na tym surowcu.

Miedź

Zapasy miedzi w ostatnim czasie wzrosły do najwyższego poziomu od kilku miesięcy. Przedstawiciele spółek wydobywczych uważają, że taka sytuacja może się utrzymać nawet do 2019-20 r. Czynnik ten powinien dalej spychać ceny miedzi. Po zakończeniu obecnej korekty powinniśmy powrócić do trendu spadkowego.

Dorota Sierakowska, DM BOŚ

Bawełna

Notowania bawełny w USA mocno spadły w minionym miesiącu, co otwiera im pole do wzrostowego odreagowania, zwłaszcza że cena bawełny dotarła do technicznego wsparcia w postaci linii kilkumiesięcznego trendu wzrostowego.

Złoto

Wartość amerykańskiego dolara pozostaje pod presją popytu, co negatywnie wpływa na ceny złota. Spadkom cen tego kruszcu sprzyja także sytuacja na wykresie, gdyż w ostatnich tygodniach notowaniom złota nie udało się wybić na nowe tegoroczne maksima.

Mateusz Namysł, Raiffeisen Polbank

Bawełna

Mimo informacji o lepszej pogodzie m.in. w Stanach Zjednoczonych, co może spowodować lepsze zbiory w tym kraju, oczekujemy zahamowania spadków ceny surowca i możliwości odbicia w notowaniach we wrześniu.

Ropa WTI

Potencjalne impulsu do zwyżki ceny surowca, w tym przede wszystkim zapowiedzi porozumienia producentów surowca, wciąż nie ma, a zapasy surowca w Stanach Zjednoczonych ponownie zaczęły rosnąć. W związku z tym liczymy na korektę sierpniowego wzrostu.

Michał Stajniak, XTB

Kukurydza

Raport WASDE z początku sierpnia daje nam praktycznie końcowe dane dla sezonu pod względem produkcyjnym i biorąc pod uwagę bardzo dobre perspektywy eksportowe, cena surowca może odbić w najbliższych miesiącach. Na rynku sporo mówi się o rosnącym popycie z Chin.

Węgiel koksujący (TSIPHCAE)

Węgiel koksujący wykorzystywany jest do produkcji stali, a w tym wypadku w dalszym ciągu mamy do czynienia z silną nadpodażą w Chinach. Ceny rud żelaza czy stali w Chinach nie odzwierciedlają ostatniego rajdu na węglu. Cena pozostanie relatywnie wysoko, ale możemy liczyć na korektę ostatniego pionowego ruchu.

Andrzej Kiedrowicz, KOI Capital

Złoto

Przecena złota w sierpniu wywołana mocnym dolarem i wzrostem oczekiwań na podwyżkę amerykańskich stóp procentowych już na wrześniowym posiedzeniu Fedu wydaje się przesadzona. Do podwyżek stóp prawdopodobnie dojdzie najwcześniej dopiero w grudniu. Wzrasta również popyt na kruszec ze strony przemysłu jubilerskiego w Indiach.

Ropa WTI

Nieformalne spotkania członków państw OPEC we wrześniu najprawdopodobniej nie przyniosą żadnego kompromisu. Jakiemukolwiek zamrożeniu produkcji ropy sprzeciwia się Arabia Saudyjska, a Iran cały czas zwiększa produkcję o 80 tys. baryłek dziennie. Rekordowy stan amerykańskich zapasów surowca wywiera dodatkową presję na ceny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane