Kończy się rynek pracownika

opublikowano: 08-12-2019, 22:00

Tylko jeden na ośmiu przedsiębiorców z sektora MŚP ma zamiar w najbliższym czasie powiększyć kadrę swojej firmy.

W małych i średnich firmach pojawiają się pierwsze sygnały, że dni rynku pracownika są policzone — wynika z badania „Kondycja polskich MŚP”, przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRIS) na zlecenie Diners Club Polska na podstawie wywiadów z 500 właścicielami biznesów z całej Polski. Jedynie 12,5 proc. firm z sektora MŚP myśli o powiększaniu kadry pracowniczej. Prawie siedmiu na dziesięciu ankietowanych (68,5 proc.) szacuje, że przyszły rok będzie stabilny pod względem zatrudnienia. Kolejne 12 proc. przypuszcza, że w 2020 r. trzeba będzie redukować etaty.

— Z roku na rok coraz mniej przedsiębiorstw deklaruje, że w przyszłości zwiększy liczbę rąk do pracy. Jeszcze dwa lata temu rekrutować pracowników zamierzało aż 41 proc. badanych, w 2019 r. już prawie cztery razy mniej. Rośnie natomiast liczba tych, którzy etaty chcą redukować. Ponadto dla siedmiu procent badanych kwestia zatrudnienia w przyszłym roku nadal stoi pod znakiem zapytania — mówi Monika Masztakowska z Diners Club Polska.

Plany kadrowe są różne w zależności od wielkości firmy. O nowych rekrutacjach myśli 12 proc. firm mikro- oraz 16 proc. małych spółek. Na przeciwnym biegunie są firmy średnie, wśród których zaledwie 4 proc. planuje w najbliższym roku zatrudnić nowe osoby, a aż 17 proc. rozważa redukcję etatów. Zwalniać zamierza 12 proc. mikro- i 10 proc. małych firm.

Idą zmiany

Jak było w tym roku? Stabilnie. Aż siedem na dziesięć badanych osób potwierdziło, że stan etatów w ich firmach się nie zmienił. Pracodawcy najczęściej nie zwalniali, ale też i nie przyjmowali nowych pracowników. Najbardziej stabilną sytuację mieli pracownicy mikro- i średnich przedsiębiorstw. W przypadku takich podmiotów zatrudnienie w ciągu ostatniego roku pozostawało na stałym poziomie — odpowiednio u 80 i 71 proc. z nich.

W ostatnich latach też nie było większych wahań, jeśli chodzi o liczbę miejsc pracy w MŚP. W 2017 r. 66 proc. ankietowanych odpowiedziało, że sytuacja etatowa w ich firmach się nie zmieniła, rok później takiej odpowiedzi udzieliło 74,5 proc. Natomiast w tym roku odsetek ten wyniósł dokładnie 71 proc. Jednocześnie na przestrzeni lat widać, że firmy z sektora MŚP zdecydowanie nie zatrudniają już tak chętnie jak wcześniej. W 2017 r. na tworzenie nowych etatów zdecydowało się 21 proc. przedsiębiorstw, w 2018 r. tylko 16 proc., a w tym jeszcze mniej, bo 14 proc. Coraz częstsze w ciągu ostatnich dwóch lat były też redukcje etatów — w 2017 r. i 2018 r. zwalniała co dziesiąta firma, a w tym roku na ten ruch zdecydowało się 14 proc. ankietowanych.

— Powodem może być między innymi słabsza sytuacja finansowa przedsiębiorstw i niepewna przyszłość. Pogorszenia swojej sytuacji spodziewa się co czwarta firma z sektora MŚP. Wpływ ma także niskie bezrobocie, które utrudnia pozyskanie odpowiednio wykwalifikowanych pracowników i utrzymanie ich w firmie — mówi Monika Masztakowska z Diners Club Polska.

Bezrobocie lekko w górę

Do tego z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w listopadzie wzrósł poziom bezrobocia. Obecnie wynosi ono 5,1 proc. Monika Fedorczuk, ekspertka Konfederacji Lewiatan, komentuje, że to efekt nie tylko zakończenia prac sezonowych, ale również zamykania programów aktywizacyjnych finansowanych z pieniędzy Funduszu Pracy.

— Nie zmienia to faktu, że obecnie poziom bezrobocia jest rekordowo niski, co nie oznacza braku problemów na rynku pracy. Obok oczywistego w tej sytuacji niedoboru pracowników, który jest wyzwaniem dla wielu pracodawców, nadal nie ma skutecznych programów, które niwelowałyby bardzo duże różnice między lokalnymi rynkami pracy i zwiększały aktywność zawodową. Wydaje się, że brak działań w czasie dobrej koniunktury będzie skutkował utratą szansy na potrzebną reformę rynku pracy. W przyszłym roku bezrobocie też może rosnąć — uważa Monika Fedorczuk.

Sprawdź program konferencji "Recruitment Days 2020", 19-20 marca 2020, Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu