Kończy się spór

Beata Chomątowska
opublikowano: 17-10-2006, 00:00

Jest szansa na polubowne zakończenie spornej sprawy Medycyny i Farmacji, byłej spółki zależnej CF Cefarm.

Sprawa Medycyny i Farmacji (MiF) ciągnie się za Centralą Farmaceutyczną Cefarm od czterech lat. Spółkę założył w 2003 r. jeden z byłych prezesów Cefarmu. Miała zarządzać dziesięcioma aptekami należącymi do centrali, ale na skutek zapisów w jej statucie i sama firma, i apteki szybko wymknęły się spod kontroli spółki matki. Kolejne zarządy bezskutecznie podejmowały walkę o odzyskanie aptek i uporządkowanie relacji z MiF.

Najbliżej sukcesu był ostatni szef Cefarmu Jerzy Barański, któremu udało się sprzedać za 3,5 mln zł udziały w MiF. Kupił je Cefarm Śląski — spółka należąca do grupy Orfe. Transakcja nie zamknęła jednak problemu aptek. Na dziesięć lokali aptecznych tylko dwa: w Łodzi i w Warszawie są wciąż własnością Cefarmu. Na ich wynajem nowemu właścicielowi nie zgodził się resort skarbu, który ma większościowy udział w Cefarmie. Teoretycznie otwarło to drogę do odzyskania obu aptek przez spółkę, gdyby nie pewien zapis w aneksie do umowy sprzedaży. Zgodnie z nim, jeśli do wynajmu nie dojdzie w określonym terminie, Cefarm musi zapłacić kontrahentowi tytułem rekompensaty 800 tys. zł za obie apteki. W kwietniu MiF zdecydowała się oddać Cefarmowi aptekę w Łodzi. W efekcie druga apteka — w warszawskiej siedzibie spółki — obciążona jest teraz 800 tys. zł na rzecz Cefarmu Śląskiego. Niewykluczone, że doszłyby do tego dodatkowe koszty z tytułu utraconych korzyści.

— Wiedząc o tym, wystąpiliśmy do resortu o rozpatrzenie sprawy Medycyny i Farmacji — mówi Jan Kruk, nowy prezes CF Cefarm.

Rozwiązanie konfliktu dotyczącego MiF jest dla niego jednym z priorytetów. Chciałby załatwić sprawę polubownie. Jest na to szansa — obie strony spotkały się i rozmawiają.

— Mamy kilka pomysłów na wyjście z tej sytuacji — mówi Andrzej Stachnik, prezes Orfe.

Apteka w siedzibie Cefarmu uchodzi za jedną z najlepszych. Jej miesięczne obroty sięgają 1 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Chomątowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kończy się spór