Konflikt między rządem a RPP może osłabić złotego

opublikowano: 10-12-2001, 16:31

WARSZAWA (Reuters) - Minister finansów Marek Belka uważa, że konflikt między rządem, a Radą Polityki Pieniężnej (RPP) może być przyczyną osłabienia kursu polskiej waluty.

"Ten konflikt trwa już dość długo, w tej chwili tylko przybrał pewne werbalne ostre formy. Może osłabić złotówkę" - powiedział minister podczas dyskusji internetowej na portalu Gazety Wyborczej.

Spór między rządem, a RPP dotyczy poziomu stóp procentowych. Mimo ostatniej decyzji o redukcji stóp o 150 punktów bazowych, rząd wywiera presję na Radę, aby ta podjęła szybką decyzję o kolejnej redukcji.

W ubiegłym tygodniu premier Leszek Miller powiedział, że jeśli Rada nie obniży stóp, może to oznaczać początek sporu z rządem i konieczne mogą być takie zmiany w obowiązującym prawie, które decyzje o redukcji stóp przyspieszą.

Wcześniej koalicyjny PSL sygnalizował, że może starać się o powiększenie liczebności RPP. Dzieki temu znalazłoby się w niej więcej zwolenników obniżek stóp.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Konflikt między rządem a RPP może osłabić złotego