PB Po Godzinach
Partnerem cyklu EKO jest logo Provident

Konflikt serbsko-chorwacki o Teslę na monetach

opublikowano: 23-07-2021, 13:12

Bank centralny Serbii zapowiedział podjęcie działań wobec planów Chorwacji umieszczenia wizerunku Nikoli Tesli na monetach euro w momencie wejścia do unii walutowej.

Choć Chorwacja nie przyjmie euro do 2023 roku temperatura sporu już jest wysoka. Problem polega na tym, że Tesla był Serbem, który urodził się na terenie obecnej Chorwacji. Dlatego oba kraje przypisują sobie do niego prawo. Bank centralny Serbii ogłosił, że zamiar umieszczenia przez Chorwatów wizerunku Tesli na monetach „reprezentuje uzurpację kulturowego i naukowego dziedzictwa Serbów ponieważ nie ma wątpliwości, że uznany naukowiec przez całe swoje życie przedstawiał się jako Serb”. Bank zapowiedział podjęcie „właściwych kroków w instytucjach Unii Europejskiej wykazujących jak niewłaściwa jest to propozycja”.

Uważany za genialnego wynalazcę Nikola Tesla urodził się w 1856 roku w miejscowości Smiljanie. W 1884 roku wyjechał do USA gdzie zmarł w 1943 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane