Kongo zaprasza polskie firmy

PAP, DI
opublikowano: 05-11-2013, 00:00

andel międzynarodowy

Władze republiki Konga starają się zainteresować polski biznes. Podczas wizyty w Polsce przekonywali do inwestycji w przemysł wydobywczy, rolnictwo, infrastrukturę. W poniedziałkowym dniu gospodarczym Konga wzięli udział m.in. pełniący rolę premiera tego kraju, minister stanu Gilbert Ondongo, minister rolnictwa Rigobert Maboundou, a także minister małych i średnich przedsiębiorstw Adelaide Mougany. Kongo jest jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek w Afryce Środkowej.

Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego w tym roku jego PKB urośnie o 5,8 proc. Średnio do 2016 r. ma to być ok. 6,5 proc. rocznie. Budżet kraju wynosi ok. 8 mld USD, z czego mniej więcej połowa przeznaczona jest na inwestycje publiczne, takie jak drogi, porty, lotniska, kolej, telekomunikacja, infrastruktura energetyczna itd. Wszystkie branże przemysłu wymagają dużych inwestycji.

Polskie firmy eksportują do Republiki Konga przede wszystkim pojazdy mechaniczne, maszyny do produkcji żywności, tekstylia, produkty mięsne oraz części do maszyn. W imporcie z Konga przeważają natomiast miedź i drewno.

W 2012 r. wysokość obrotów handlowych między Polską i Republiką Konga wyniosła ok. 12 mln EUR (10 mln EUR to polski eksport, którego dynamika w porównaniu z poprzednim rokiem zwiększyła się o 65 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu