Kongres bierze Chiny pod lupę

Izolda Boguta
opublikowano: 17-07-2002, 00:00

Komisja złożona z członków amerykańskiego Kongresu złożyła raport, w którym wzywa administrację do podjęcia bardziej stanowczej polityki względem Chin. Kongresmeni uznali, że obecna strategia Pekinu ma na celu przede wszystkim ograniczanie wpływów USA w Azji. Kongres obawia się rosnącej potęgi militarnej i gospodarczej tego kraju. Zwraca uwagę, że przez chińskich polityków Stany Zjednoczone są coraz częściej postrzegane jako mocarstwo schyłkowe, mające wiele słabych punktów. To groźne w sytuacji, gdy Pekin ma coraz silniejsze aspiracje do stania się międzynarodową potęgą i chce wieść prym wśród krajów azjatyckich.

Kongres postuluje m.in. powołanie ujednoliconego systemu gromadzenia danych na temat amerykańskiego handlu z Chinami oraz inwestycji USA w tym kraju. Kongresmenów niepokoi rosnąca nadwyżka Chin w obrotach z USA. Amerykański deficyt w handlu z tym krajem dotyczy produktów najwyżej zaawansowanych technologicznie. Oznacza to, zdaniem Kongresu, niebezpieczeństwo rosnącej zależności gospodarki od chińskiego importu i w konsekwencji „podważenie bazy obronno-przemysłowej USA”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Izolda Boguta

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy