Koniec amerykańskiego snu małych inwestorów

Michał Stajniak, starszy analityk rynków finansowych XTB
opublikowano: 02-02-2021, 17:10

Po jednym tygodniu walki małych inwestorów z „grubymi rybami” obserwujemy powrót do normalności. Duże instytucje prawdopodobnie w jakimś stopniu wykorzystały swoją pozycję do zatrzymania swoich strat poprzez naciski na brokerów oraz regulatorów. Obecnie obserwujemy silnie tracące spółki w USA, które stały się celem grupy inwestorów detalicznych z portalu Reddit. Jak będzie teraz wyglądał rynek akcji?

Akcje spółki Gamestop, która stała się głównym celem grupy inwestorów o nazwie Wall Street Bets z portalu Reddit, dzisiaj tracą ponad 60% i notują spadek poniżej poziomu 100 dolarów za akcje. Warto wspomnieć, że jeszcze w zeszłym tygodniu akcje w pewnym momencie były warte ponad 500 dolarów za akcje. Jak widać ten krótki przerywnik na przełomie stycznia oraz lutego będzie pewną przestrogą zarówno dla jednej, jak i drugiej strony.

Fundusze muszą liczyć się z tym, że nie mogą pozwalać sobie zupełnie na wszystko, a z drugiej strony inwestorzy detaliczni muszą pamiętać, że nie da się wygrać z dużymi rybami, informując o tym każdego dookoła. Mamy do czynienia z czystą teorią gier w tym wypadku. W celu wygranej nikt nie mógłby wyłamać się z kupowania i trzymania akcji. W momencie nawet jednego małego oszustwa lub problemów w postaci braku możliwości kupowania akcji, wszystko zaczyna się sypać. Tak wygląda to w tym momencie i widać, że prawdopodobnie powoli powracamy do normalności.

Dzisiaj nastroje na głównych rynkach mamy całkiem niezłe. Warto wspomnieć o tym, że straty po stronie funduszy wywołałyby sytuację, w które te musiałyby zamykać pozycje na wielu rynkach, co doprowadziłoby to podobnej sytuacji jak w lutym i w marcu, kiedy traciło praktycznie wszystko. Powrót do ładu jest wobec tego traktowany jako pozytywne zjawisko. Z drugiej strony na rynku czai się wciąż niebezpieczeństwo.

Prezydent Biden zamierza spotkać się z senatorami z Partii Republikańskiej, którzy chcą mniejszego pakietu wsparcia dla gospodarki niż 1,9 mld dolarów. To prowadzi do umocnienia dolara, ale jednocześnie stanowi potencjalną przeszkodę dla mniejszych spółek. Co więcej, brak dużego pakietu mógłby przyspieszyć agendę podatkową, co z kolei dla Wall Street byłoby negatywne ogólnie. Niemniej dzisiaj po sesji na Wall Street kolejne ważne informacje dla inwestorów w postaci wyników takich gigantów jak Alphabet oraz Amazon. Spółki mają pochwalić się nie tylko dobrymi wynikami, ale mocnym wzrostem w segmencie chmury.

Dzisiejszy dzień wygląda pozytywnie na większości rynków. Indeksy z Wall Street zyskują znacząco ponad 1%. Traci jedynie Russell 2000. W Europie wzrosty nierzadko przekraczają 1%, a niektóre tak jak CAC40 czy IBEX zbliżają się do wzrostu 2%. Niestety wyprzedaż niektórych spółek, taki jak CD Projekt prowadzi do wyprzedaży na głównym rynku w Polsce. CD Projekt spada dzisiaj poniżej 300 zł za akcje, co prowadzi do straty indeksu WIG20 powyżej 0,5% w ostatnich minutach handlu.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane