Koniec bessy na rynkach wschodzących

Zarówno fundamentalne, jak i techniczne przesłanki wskazują, że ubiegłoroczna bessa na rynkach wschodzących dobiegła końca.

Indeks rynków akcji gospodarek rozwijających się, który między szczytem sprzed roku a listopadowym dołkiem stracił 27,3 proc., odbił się od tamtego czasu o 8,1 proc. Jest na plusie już czwarty tydzień z rzędu, podobnie jak tworzony przez Bloomberga indeks obliczający stopę zwrotu z inwestowania za kredyt w dolarze w osiem najważniejszych walut z rynków wschodzących (w obu przypadkach oznacza to najdłuższą taką passę od blisko roku. Zakończony tydzień był najlepszy od ponad dwóch miesięcy, zarówno dla akcji, jak i walut emerging markets. Tymczasem rentowności obligacji rządów krajów wschodzących zniżkują się na tle dochodowości podobnych papierów z rynków dojrzałych. Zdaniem Paula Greera z towarzystwa Fidelity International, poprawa nastawienia do rynków wschodzących to wynik szeregu czynników.

- Dolar ma szczyt już za sobą, w polityce Fedu nastąpił zwrot, a Chiny reagują na spowolnienie stymulacją fiskalną i monetarną – przekonuje Paul Greer, zarządzający Fidelity International.

Według specjalisty, który przeważa obligacje i waluty z emerging markets, wszystkie te czynniki, w warunkach niskich wycen oraz rozpoczętego już odbicia, powinny dalej wspierać poprawę koniunktury na rynkach wschodzących. Na taki sam wniosek wskazuje analiza wykresu indeksu wschodzących rynków akcji. Wskaźnik, który od roku poruszał się w ramach formacji kanału spadkowego, w ubiegłym tygodniu opuścił ją górą. Po wykonaniu ruchu powrotnego do przełamanego oporu we wtorek wyszedł najwyżej od kilku tygodni, a to oznacza duże szanse na to, że obserwujemy kształtowanie się nowej tendencji wzrostowej na wschodzących rynkach akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane