Koniec serii rekordów S&P500 i DJIA

opublikowano: 17-08-2021, 22:48

Dzień po osiągnięciu po raz piąty rekordowej wartości i wspięciu się 100 proc. powyżej najniższego zamknięcia od 2020 roku, S&P500 stracił we wtorek 0,7 proc., najwięcej od miesiąca. Dow Jones, który także osiągnął historyczne maksimum w poniedziałek, kończył wtorkową sesję zniżką o 0,8 proc. Nasdaq stracił 0,9 proc.

Chęć realizacji zysków po serii wzrostów indeksów NYSE widać było już w poniedziałek, ale spadkom zapobiegło pojawienie się popytu na przeceniane akcje. We wtorek ten scenariusz się nie powtórzył. Nastroje popsuła publikacja gorszych niż oczekiwano danych o sprzedaży detalicznej w USA w lipcu. Dobre dane o produkcji przemysłowej nie zmieniły sytuacji. Tak samo jak uspokajające doniesienia z Afganistanu. Na rynku obligacji nie było dużych zmian, ale umacniał się dolar.

Na zamknięciu spadały kursy 70 proc. spółek z S&P500. Podaż przeważała w 7 z 11 głównych segmentach S&P500. Najmocniej taniały spółki przemysłowe (-1,1 proc.), materiałowe (-1,2 proc.) i dostawcy dyskrecjonalnych dóbr konsumpcyjnych (-2,3 proc.), wśród których największa przecena spotkała spółki motoryzacyjne (-3,2 proc.). Wyraźną przewagę popytu widać było we wtorek tylko w segmencie ochrony zdrowia (1,1 proc.).

Staniały 22 z 30 blue chipów ze średniej Dow Jones. Najmocniej przez całą sesję spadał kurs Home Depot (-4,3 proc.), właściciela sieci supermarketów budowlano montażowych, który po raz pierwszy od prawie dwóch lat nie osiągnął oczekiwanego przez rynek wzrostu sprzedaży kwartalnej. Największym popytem cieszyły się akcje blue chipów z segmentu ochrony zdrowia: Johnson & Johnson (0,9 proc.), UnitedHealth Group (1,1 proc.) i Merck & Co. (1,15 proc.).

Na Nasdaq staniało 70 proc. notowanych na tym rynku spółek. Wśród tych o największej kapitalizacji także przeważały spadki kursów. Kolejną sesję wyraźnie taniały akcje Tesli (-3,0 proc.). Oprócz Netflixa (0,2 proc.) spadły kursy wszystkich pozostałych blue chipów z grupy FAANG. Najmocniej Facebooka (-2,2 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane