Koniec spokoju, powrót zmienności

Bartosz Sawicki DM TMS Brokers
opublikowano: 23-05-2013, 00:00

Po dwóch dniach spokoju w środę zmienność na rynku walutowym znacznie wzrosła. Kurs EUR/ USD wzrósł do 1,2995, a EUR/ PLN i USD/PLN zniżkowały odpowiednio do 4,17 i 3,2080.

Zwieńczeniem wystąpień publicznych członków Fedu z tego tygodnia było zeznanie samego szefa Rezerwy Federalnej przed Kongresem na temat polityki pieniężnej. Ben Bernanke znacznie stłumił spekulacje o rychłym zakończeniu programu skupu aktywów, mówiąc m.in. o konieczności kontynuacji programu luzowania do momentu wyraźnej poprawy perspektyw rynku pracy. Ponadto Bernanke stwierdził, że przedwczesne zakończenie QE3 zagraża ożywieniu w gospodarce. Po dynamicznym wzroście do 1,30 kurs EUR/USD równie szybko powrócił poniżej 1,29.

Złoty umocnił się wobec wszystkich walut z grona G-10 oraz zdecydowanej większości rynków wschodzących. Kurs CHF/PLN zniżkował do 3,31 zł — frank nie był tak tani od czterech miesięcy. W trakcie swojego wystąpienia publicznego prezes Banku Centralnego Szwajcarii (SNB) Thomas Jordan powiedział, że SNB nie wyklucza wprowadzenia ujemnych stóp procentowych. Uważamy, że wraz z malejącą premią za ryzyko od inwestycji w dług peryferyjnych krajów strefy euro oraz kolejnymi wypowiedziami prezesa SNB nakierowanymi na osłabienie waluty frank stopniowo tracił będzie na wartości. Złoty jednak nie powinien na tym wiele skorzystać i notowania kursu CHF/PLN w najbliższych miesiącach pozostaną w szerokim przedziale 3,31-3,4.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartosz Sawicki DM TMS Brokers

Polecane