Koniec wydawania, czas się rozliczać

Dotacje się kończą, to będzie ostatni rok z konkursami. Najbliższe dwa lata upłyną pod znakiem certyfikacji unijnych wydatków.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR) podsumowało ubiegły rok, jeśli chodzi o wydawanie pieniędzy z Unii Europejskiej. Zaskoczenia nie ma — tak jak w ubiegłych latach, Polska z nadwyżką wykonuje plany i jest pod tym względem liderem na europejskim podwórku. Prognozy mówiły o rozliczeniu przez beneficjentów znad Wisły 50,4 mld zł wydatków, a udało się certyfikować aż 55,7 mld zł — plan został więc zrealizowany w 111 proc. Najaktywniej było w regionalnych programach operacyjnych, w których wykonanych zostało 145 proc. założonych celów. To był ostatni taki rok — w tym tak wysokich wydatków i wskaźników na pewno nie będzie.

— Za chwilę do zakontraktowania pozostanie już tylko 10 proc. pieniędzy. Dwa najbliższe lata nie będą może tak widoczne pod względem wydawania, ale z punktu widzenia ministerstwa są najtrudniejsze w tej perspektywie. Nikt nigdy tak wielkich funduszy nie rozliczał. Trzeba będzie podzielić powstałe oszczędności i przesuwać pieniądze z miejsc, gdzie mogą one być niewykorzystane. Jednocześnie dochodzi przygotowanie nowej perspektywy — zwraca uwagę Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego.

W ostatnim roku z dotacjami najwięcej konkursów czeka na przedsiębiorców w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka (POIG). Będą oni mogli ubiegać się m.in. o wsparcie na innowacyjne inwestycje (działanie 4.4) i ochronę własności intelektualnej (5.4.1). Firmy planujące rozwinięcie skrzydeł poza Polskę mogą liczyć na dotacje z działania 6.1 „Paszport do eksportu” i wsparcie promocji zagranicznej z poddziałania 6.5.2. Z pewnością popularne będą „ósemki”, czyli działanie 8.1 na rozwój e-biznesów (odbędą się trzy nabory) i 8.2 na e-komunikację między firmami (dwa nabory). Budżety poszczególnych konkursów nie zostały jeszcze ustalone.

Ale nabory odbędą się także w innych programach operacyjnych. W Rozwoju Polski Wschodniej planowany jest konkurs na budowę sieci telekomunikacyjnych. Kilka szans daje Kapitał Ludzki. W ramach działania 6.2 „Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia” odbędą się nabory ukierunkowane przede wszystkim na wsparcie osób młodych i po 50. roku życia. 8.1.1 to konkursy o dotacje na rozwój kwalifikacji pracowników i doradztwo dla firm.

236,1 mld zł Tyle pieniędzy z obecnego budżetu UE zostało rozdzielonych do początku stycznia. Na podział czeka jeszcze 15 proc. funduszy przyznanych Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Koniec wydawania, czas się rozliczać