Koniec żniw funduszy dłużnych

ISK
opublikowano: 28-05-2012, 00:00

Fundusze inwestujące w obligacje były hitem ostatnich 12 miesięcy wśród bezpiecznych produktów.

Relatywnie dobra sytuacja polskiej gospodarki, zwłaszcza na tle wielu innych krajów europejskich, wzmagała wśród inwestorów zagranicznych zainteresowanie polskim długiem. W konsekwencji ostatnie miesiące przyniosły spadek rentowności obligacji dziesięcioletnich z ponad 6 proc. do około 5,4 proc. Dlatego właśnie posiadacze jednostek uczestnictwa funduszy papierów dłużnych zanotowali relatywnie duże zyski. Tylko w ciągu pierwszych czterech miesięcy bieżącego roku ich wartość wzrosła średnio o 3,1 proc. — wylicza firma Open Finance.

Jednak po ostatniej majowej podwyżce stóp procentowych dokonanej przez Radę Polityki Pieniężnej inwestorzy powinni się nastawić na spadek cen obligacji. Tym bardziej że ostatnie miesiące przyniosły już ich znaczną obniżkę. Niewiadomym pozostaje więc, czy i ewentualnie ile miejsca pozostało jeszcze do dalszego wzrostu cen papierów dłużnych.

— Raczej trudno oczekiwać, żebyśmy w kolejnych miesiącach mieli do czynienia z powtórką sytuacji z pierwszego kwartału 2012 r. Dla bezpieczeństwa lepiej zakładać, że okres wysokich zysków notowanych przez fundusze obligacji mamy za sobą i kolejne miesiące powinny przynieść na tym rynku uspokojenie. Oczywiście pod warunkiem, że sytuacja w strefie euro pozostanie pod jako taką kontrolą, a liczba jej członków się nie zmieni — zastrzega Bernard Waszczyk, analityk Open Finance.

Podobnego zdania, że funduszom dłużnym trudno będzie powtórzyć wyniki z poprzednich kwartałów, są sami zarządzający.

— Rentowności polskich obligacji, po spadkach, które dokonały się w ciągu ostatnich 12 miesięcy (spadek rentowności 10-letnich obligacji z 6,15 proc. do 5,40 proc.), są obecnie relatywnie niskie. Utrzymanie w kolejnych miesiącach równie dobrych stóp zwrotu, jak na początku 2012 r., jest mało prawdopodobne — mówi Dariusz Lasek, dyrektor inwestycyjny ds. papierów dłużnych Union Investment TFI.

6,4% Tyle wyniosła średnia stopa zwrotu funduszy polskich obligacji w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

4,9% Pozwoliły średnio zarobić roczne lokaty bankowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISK

Polecane