Koniunktura dzięki usługom

opublikowano: 04-09-2017, 22:00

Na południu Polski deweloperzy nie mogą narzekać: w Krakowie apetyt przedsiębiorców na biura bije rekordy, a Górny Śląsk z rozmachem stawia kolejne magazyny

Sektor nowoczesnych usług dla biznesu dyktuje warunki w Małopolsce. Jak podaje Mateusz Polkowski, dyrektor działu badań rynku i doradztwa w JLL, odpowiada za prawie 70 proc. popytu na krakowskie biura.

MNIEJSZA SKALA: W najbliższych latach deweloperzy będą budowali w Małopolsce raczej niewielkie obiekty handlowe. Natomiast na Górnym Śląsku większą popularnością mogą się cieszyć nieduże parki handlowe— ocenia Wioleta Wojtczak, z działu badań i analiz w firmie doradczej Savills.
Zobacz więcej

MNIEJSZA SKALA: W najbliższych latach deweloperzy będą budowali w Małopolsce raczej niewielkie obiekty handlowe. Natomiast na Górnym Śląsku większą popularnością mogą się cieszyć nieduże parki handlowe— ocenia Wioleta Wojtczak, z działu badań i analiz w firmie doradczej Savills. Fot. ARC

— Kraków to największy rynek biurowy w Polsce poza Warszawą. Natomiast Górny Śląsk ze względu na doskonałe położenie i dobry dostęp do pracowników pozostaje jednym z głównych punktów na polskiej mapie magazynowej — zapewnia Mateusz Polkowski.

Rozpoznawalne centrum

W Krakowie, gdzie podaż biur właśnie przekroczyła mln mkw., w budowie pozostaje około 277 tys. mkw. Największe projekty to V.Offices (25 tys. mkw.), Equal Business Park C (22 tys. mkw.) i Unity Tower o powierzchni 20,3 tys. mkw. Analitycy JLL spodziewają się nadal dużej aktywności deweloperów w stolicy Małopolski, a podaż biur w latach 2017-18 może wynieść nawet 330 tys. mkw.

— Kraków jest dobrze rozpoznawalnym na świecie miejscem do inwestowania. Najwięcej miejsc pracy stworzyły centrum usług ABB i zwiększające zatrudnienie do niemal 3 tys. osób centrum usług Shell — wylicza Janusz Górecki, analityk ABSL. Dodaje, że wiele realizowanych projektów polega na rozszerzeniu działalności, ale pojawili się też nowi inwestorzy, m.in HedgeServ i ACT 1 Group. Popyt widać również w segmencie magazynowym — działają tu prężnie regionalni deweloperzy 7R i BIK oraz międzynarodowi gracze, m.in. Panattoni i Goodman.

— W grę wchodzą głównie gmina Skawina blisko autostrady A4 oraz dobrze skomunikowana z całym miastem dzielnica Rybitwy w Krakowie — mówi Anna Głowacz, dyrektor działu industrial w Axi Immo.

Większość budowanych magazynów zostanie oddana do użytku do końca 2017 r., w tym Panattoni Park Kraków IV (33 tys. mkw.) i 7R Kraków Kokotów (28 tys. mkw.). Natomiast w sektorze handlowym w październiku tego roku szykuje się w Krakowie jedno spore otwarcie — mowa o galerii Serenada (42 tys. mkw.), a w 2018 r. będzie gotowy Color Park w Nowym Targu, oferujący 27 tys. mkw.

Górny Śląsk z mocną pozycją

W Katowicach biura najczęściej wynajmują, podobnie jak w Krakowie, sektory BPO, SSC, IT i R&D.— Aglomeracja katowicka ma mocną pozycję w pierwszej piątce ośrodków sektora usług nowoczesnych w Polsce. W ostatnich latach umocniły się tu m.in. Capgemini, IBM, ING Service, KrollonTrack, PwC, Rockewel Automation i Unilever, a w 2017 r. do tej grupy dołączyły centra rozwojowe i wsparcia firm Groupon, Guardian Industries, Knauf, Onwelo, Arvato Polska i Accenture — wylicza Marcin Nowak, dyrektor śląskiego oddziału ABSL, dyrektor zarządzający w Capgemini Polska. Choć w tym regionie na koniec pierwszego półrocza 2017 r. w budowie było 35 tys. mkw. biur, z czego więcej niż połowa, czyli 18,2 tys. mkw., stanowi pierwszy etap kompleksu .KTW, to w planach są kolejne przedsięwzięcia, a wśród nich, jak podaje Mateusz Polkowski, Baildon Business Park I&II i drugi etap.KTW. Deweloperzy handlowi w najbliższym czasie planują oddanie Galerii Libero (42,8 tys. mkw. ) w Katowicach i Gemini Park Tychy (36,5 tys. mkw.) w Tychach. W budowie jest również Galeria Stela w Cieszynie (11 tys. mkw.). Jednym z największych otwarć planowanych w kolejnych latach jest oddanie do użytku Ikei w Zabrzu (76,3 tys. mkw.).

— Nasycenie powierzchnią handlową wynosi w tym regionie 353 mkw. na tysiąc mieszkańców i przekracza średnią krajową. Choć są tu oczywiście miejsca, w których nadal brakuje obiektów handlowych, w kolejnych latach należy się spodziewać mniejszej aktywności deweloperów — prognozuje Wioleta Wojtczak z działu badań i analiz w Savills.

Chłonny rynek

Na koniec czerwca 2017 r. na Górnym Śląsku w budowie było 330 tys. mkw. hal, co daje drugi w Polsce wynik po Mazowszu. Jak podaje Axi Immo, większość obiektów w budowie będzie oddana do użytku w najbliższych 2-3 miesiącach, w tym BTS dla firmy Amazon w Sosnowcuo powierzchni 135 tys. mkw. Ponadto nowi najemcy wprowadzą się do Panattoni Parku Gliwice III (27,5 tys.), Panattoni Parku Sosnowiec IV (35,8 tys.), Segro Industrial Parku Tychy 2 (15,7 tys.). Działania deweloperów stymuluje wysoki popyt.

— Górny Śląsk to doskona- ła lokalizacja rozpatrywana w skali Europy Środkowej i Wschodniej, chłonny lokalny rynek, duża liczba zakładów produkcyjnych oraz większa dostępność pracowników — zapewnia Anna Głowacz.

Jej zdaniem, deweloperzy będą szczególnie chętnie stawiali kolejne hale w Gliwicach, Sosnowcu, Tychac h i Bielsku-Białej ze względu na dużą liczbę inwestycji produkcyjnych i bliskość Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Kaczyńska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu