Koniunktura w przemyśle zamiera

opublikowano: 02-12-2019, 22:00

Nie widać końca kłopotów polskiego przemysłu, choć eksperci podkreślają, że głównym winowajcą są problemy poza granicami kraju.

Polski przemysł ciągle pogrążony jest w głębokim kryzysie, wynika z najnowszego listopadowego odczytu wskaźnika PMI dla Polski. Listopadowy odczyt na poziomie 46,7 pkt był jedynie o 1,1 pkt wyższy od październikowego wyniku, co czyni go 2. najgorszym wynikiem od 2009 r. i 13. z rzędu miesiącem pogorszenia się koniunktury w sektorze. Jest to jednak wynik wyższy od rynkowego konsensu, który wynosił 46,5 pkt. Tempo spadku nowych zamówień ciągle jest bardzo szybkie, mimo lekkiej poprawy w listopadzie. W związku z tym przedsiębiorcy sygnalizują chęć redukcji zatrudnienia w swoich firmach.

Jednakże, w związku z trudną sytuacją na rynku pracy, wciąż robią to dość niechętnie, dlatego tempo zmniejszania się liczby nowych miejsc pracy jest znacznie wolniejsze niż tempo spadku produkcji i nowych zamówień. Jak mówi Phil Smith, ekonomista IHS Markit, autor badania: „Im dłużej kondycja przemysłu będzie się pogarszać, tym bardziejprawdopodobne staną się cięcia w zatrudnieniu, co może stanowić zagrożenie dla rynku krajowego. Przedsiębiorcy coraz bardziej pesymistycznie patrzą w przyszłość, co odzwierciedla listopadowy spadek wskaźnika przyszłej produkcji do najniższego poziomu w historii badań. Już trzeci raz z rzędu indeks odnotowuje nowy rekord”. Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium zaznacza, że dane z gospodarki są nieco lepsze niż wynikałoby ze wskaźników koniunktury, do których zaliczamy PMI.

— Dane PMI za listopad, a także wskaźnik oczekiwań przedstawiają pesymistyczny obraz sytuacji w krajowym przemyśle, co jednak nie w pełni znajduje odzwierciedlenie w innych danych. Wskaźniki koniunktury GUS dla sektora wytwórczego opracowywane na większej próbie statystycznej są zgodne z poziomem wskaźnika PMI wynoszącym ok. 48-49 pkt. Jednocześnie twarde dane o produkcji przemysłowej także nie są aż tak pesymistyczne, jak wskazuje indeks PMI. Sądzimy zatem, że ankietowani menedżerowie mogą pozostawać pod negatywnym wpływem sentymentu globalnego, co naszym zdaniem ulega już pewnejpoprawie. O ile zatem nie wystąpią wydarzenia silnie pogarszające sentyment, np. opuszczenie Unii Europejskiej przez Wielką Brytanie bez porozumienia lub eskalacja wojen handlowych, indeks PMI już nie powinien w najbliższych miesiącach pogłębiać spadków, co jest zgodne z danymi PMI dla Niemiec i strefy euro — mówi Grzegorz Maliszewski.

fb545d1e-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Ekonomia na dzień dobry
Newsletter autorski Marcela Lesika
ZAPISZ MNIE
Ekonomia na dzień dobry
autor: Marcel Lesik
Wysyłany raz w tygodniu
Marcel Lesik
Autorski newsletter poświęcony światowej ekonomii: analizy, prognozy, badanie trendów i sprawdzanie faktów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Michał Rot, ekonomista PKO Banku Polskiego podkreśla, że najbliższa przyszłość polskiego przemysłu jest zależna od wydarzeń zagranicznych.

— Badanie PMI nadal kreśli recesyjny obraz sytuacji w polskim przetwórstwie. Odreagowanie po październikowym głębokim spadku może mieć związek z ustaniem obaw o nieuporządkowany brexit. W najbliższym czasie koniunktura krajowa może podążyć w kierunku wskazywanym przez PMI m.in. ze względu na efekty spadku dynamiki inwestycji publicznych w sektorze samorządowym. Z drugiej strony sugerowana przez wskaźniki monetarne poprawa aktywności gospodarczej w strefie euro w przyszłym roku sugeruje, że korekta aktywności w polskiej gospodarce może mieć łagodny przebieg — podkreśla ekspert PKO BP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Lesik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy