Koniunktura za dwa lata

Agnieszka Zielińska
opublikowano: 30-11-2010, 00:00

Poprawiło się we wszystkich sektorach rynku komercyjnego, a zwłaszcza na rynku biurowym. Przybywa najemców, a czynsze spadają.

Ożywienie na rynku najmu biur napędza nowe inwestycje

Poprawiło się we wszystkich sektorach rynku komercyjnego, a zwłaszcza na rynku biurowym. Przybywa najemców, a czynsze spadają.

Z najnowszego raportu firmy Cuschman Wakefield wynika, że czynsze w krakowskich biurowcach są stabilne, a w Gdańsku i Łodzi, a nawet w Warszawie (poza centrum) spadły. Tylko w Śródmieściu stolicy, gdzie niewiele się buduje, opłaty za wynajem nieco wzrosły.

Popyt rośnie głównie dzięki firmom przedłużającym umowy najmu, a w mniejszym stopniu przedsiębiorstwom dopiero wchodzącym na rynek lub powiększającym biura.

Wzrost zainteresowania umowami przedwstępnymi spowodował, że deweloper GTC, właściciel kompleksu Platinum Business Park, w którym w trzecim kwartale 2010 r. taką umowę podpisała m.in. Aviva, rozpoczął budowę kolejnych dwóch biurowców.

Bank Pekao z kolei przedłużył najem 38 tys. mkw. w kompleksie Lipowy Office Park w Warszawie.

Kupują i sprzedają

Rośnie też wartość transakcji inwestycyjnych w segmencie powierzchni biurowych. W trzecim kwartale 2010 r. zawarto umowy na ponad 140 mln euro — to jedna piąta wszystkich transakcji. Aktywność polskich inwestorów nie była zbyt duża w przeciwieństwie do nabywców z Europy Zachodniej. Interesowali się głównie biurowcami klasy A w największych polskich miastach, głównie w Warszawie. Do największych transakcji należała m.in. sprzedaż przez Echo Investment warszawskiego biurowca Athina Park firmie Pridehold, należącej do Grupy PZU, za ponad 32 mln euro. Deweloper zawarł również umowę przedwstępną ze spółką Azora International na sprzedaż biurowca Avatar w Krakowie. Wartość umowy ma wynieść prawie 30 mln euro.

Wzrost po spowolnieniu

Cushman Wakefield przewiduje, że w najbliższych miesiącach polska gospodarka nadal się będzie rozwijała, dzięki czemu utrzyma się popyt na rynku najmu. Eksperci prognozują, że wraz ze wzrostem konkurencji zmniejszy się liczba zachęt, którymi kuszą najemców właściciele biurowców. Potwierdzają się tym samym wcześniejsze przewidywania, m.in. analityków z firmy Jones Lang LaSalle.

Według Johna Duckwortha, dyrektora zarządzającego w Europie Środkowej i Wschodniej w Jones Lang LaSalle, poprawa koniunktury wpłynie na sytuację na rynku powierzchni biurowych w latach 2012 i 2013. Wciąż jednak nie wiadomo, kiedy banki zaczną ponownie kredytować inwestycje deweloperskie i uaktywnią się deweloperzy.

Z ich punktu widzenia najważniejsze jest wejście na rynek wtedy, gdy rośnie zapotrzebowanie, a podaż biurowców jest ograniczona. Projekty oddane do użytku w latach 2011- 13 prawdopodobnie spełnią te założenia.

Specjaliści z rynku nieruchomości są zdania, że polska gospodarka, która okazała się odporna na światowy kryzys, ma duże szanse na przyspieszenie już w 2011 r. Szacuje się, że wzrost PKB wyniesie około 4 proc. Ponadto, zrównoważenie finansów publicznych, czyli najważniejszy obecnie problem naszej gospodarki, nie wpłynie na plany inwestycyjne przedsiębiorstw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Zielińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy