Konkurencja stymuluje rynek

Andrzej Jarosz
26-05-2004, 00:00

Nowo powstała Unia Europejska to połączenie nierównych. Aby określić następstwa tak dokonanej integracji dla branży IT, należy odpowiedzieć na pytania: Jak wygląda porównanie rynku IT 15 dawnych państw UE i 10 nowych członków oraz Rumunii i Bułgarii, które niebawem dołączą do UE? Czy akcesja oznacza wzrost wydatków na IT? Jaki będzie popyt na urządzenia i usługi informatyczne w poszczególnych segmentach rynku? Kiedy ogólny poziom wydatków na IT osiągnie obecne wskaźniki UE?

W 2003 roku, wśród nowych członków UE, największa wartość zakupów infrastruktury w branży informatycznej została odnotowana w Polsce. Wyniosła ona prawie 3,5 mld USD.

Jednak największy wzrost wskaźnika skumulowanego wzrostu wartości rynku będzie widoczny w Bułgarii i Rumunii, ponieważ w ciągu 5 lat wyniesie w tych krajach 11,3 proc. Dla porównania w Polsce, Czechach i na Węgrzech wskaźnik utrzyma się na poziomie 9,8 proc.

Największy udział w strukturze wydatków na infrastrukturę teleinformatyczną w krajach Piętnastki w 2003 r. mają usługi (44,6 proc.), następnie oprogramowanie (21,9 proc.) oraz komputery typu desktop (15,3 proc.). W państwach nowych członków UE relacje te dość zdecydowanie się różnią: usługi stanowią 28,8 proc. wydatków, zaraz po nich, na drugiej pozycji, są komputery PC (24 proc.) i oprogramowanie (19,9 proc.).

Kraje, które 1 maja 2004 r. stały się członkami UE, będą mogły skorzystać z funduszy i dotacji rozwojowych wysokości 42 mld EUR, z czego od 1 do 8 proc. będzie można wykorzystać na rozwój i inwestycje w sektor informatyczny w latach 2004-06.

Jest to — wbrew pozorom — dużo, zważywszy, że mamy do czynienia z subsydiami bezpośrednimi. Fundusze przedakcesyjne i strukturalne mają bezpośredni wpływ na rynek IT w nowych krajach członkowskich. Inne czynniki związane z integracją, m.in. wzrost konkurencji i przyspieszony rozwój gospodarczy, mają na rozwój rynku wpływ mniejszy i pośredni.

Jak wynika z doświadczenia krajów półwyspu iberyjskiego, wzrost konkurencji wśród działąjących na rynku podmiotów był głównym czynnikiem wzrostu w branży IT. Subsydia bezpośrednie miały dla Hiszpanii i Portugalii znacznie mniejsze znaczenie.

W 2007 roku wydatki na IT mogą wynieść w Polsce 5,3 mld USD, co oznacza wzrost o 34 proc. w stosunku do 2003 r. W kraju — podobnie jak we wszystkich nowych państwach członkowskich — rynek IT będzie się rozwijał szybciej niż w Europie Zachodniej i USA. Największy wzrost spodziewany jest w sektorze publicznym.

Andrzej Jarosz dyrektor firmy analityczno-doradczej IDC Polska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Andrzej Jarosz

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Technologie / Konkurencja stymuluje rynek