Konkurs na operatora DVB-T w sierpniu

PAP, DI
opublikowano: 09-07-2009, 15:02

Konkurs na operatora drugiego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej, tzw. DVB-T, może rozpocząć się jeszcze w sierpniu br. - powiedziała prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska.

Jak zaznaczyła, obecnie trwają konsultacje dotyczące dokumentacji konkursowej, które skończą się jeszcze w lipcu. Następnie projekt konkursu zostanie przesłany do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która musi ostatecznie uzgodnić z UKE warunki konkursu. "Treść dokumentacji konkursowej powstawała w uzgodnieniu z Krajową Radą, ale w wyniku konsultacji coś może się w niej zmienić" - wyjaśniła Streżyńska.

Zaznaczyła, że UKE chce dać oferentom trzy miesiące na zapoznanie się z warunkami konkursu na operatora i złożenie oferty. Następnie wyłoniony zostanie zwycięzca.

Multipleks jest kombinacją kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców.

W listopadzie 2008 r. Urząd Komunikacji Elektronicznej wycofał się częściowo z wprowadzenia w Polsce naziemnej telewizji cyfrowej tzw. DVB-T. Powodem był brak porozumienia z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji.

Przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski poinformował wtedy, że ws. drugiego multipleksu powinien być ogłoszony konkurs dla nadawców, a operator multipleksu powinien pełnić tylko funkcję organizacyjną i nie decydować o jego zawartości. UKE z kolei chciał, żeby operator decydował o tym, jakie programy znajdą się na multipleksie.

Urząd i KRRiT zawarły jednak kompromis. Zgodnie z nim zorganizowany zostanie konkurs na operatora, który wybierze 3 programy telewizyjne dostępne na multipleksie. Kolejne 3 programy zostaną wybrane w bezpośrednim konkursie dla nadawców. Ostatnie, siódme miejsce na multipleksie zostanie przeznaczone dla programów regionalnych.

Konkurs na operatora multipleksu zostanie ogłoszony w oparciu o Prawo telekomunikacyjne, a dla nadawców w oparciu o ustawę o radiofonii i telewizji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane