Konsalnet szykuje ekspansję

ANP
opublikowano: 26-11-2009, 00:00

Ochroniarska grupa ma ambitne plany. Konsolidację uważa za nieuniknioną.

Ochroniarska grupa ma ambitne plany. Konsolidację uważa za nieuniknioną.

Konsalnet, specjalizujący się w usługach m.in. ochrony fizycznej, monitoringu i konwojów, planuje kilka akwizycji.

— Rynek jest bardzo rozdrobniony w porównaniu z rynkami krajów starej Unii. Skala koncentracji jest u nas dwukrotnie mniejsza niż np. w Niemczech — mówi Adam Pawłowicz, prezes Konsalnetu, w którym 80 proc. udziałów ma Societe Generale.

Największą firmą jest Solid z około 10-procentowym udziałem. Konsalnet po fuzji ze Skorpionem jest numerem dwa z ponad 8 proc. udziału w rynku. Podium zamyka Impel.

— Chcemy być platformą konsolidacji najlepszych firm z branży ochrony. Zamierzamy przejmować lokalnych i regionalnych liderów usług ochroniarskich. Mamy pieniądze, które wystarczają na mniejsze akwizycje. Przy większych będziemy posiłkować się kredytem. Myślimy też o ekspansji zagranicznej do krajów nowej Unii poprzez akwizycje i rozwój organiczny. Te projekty ruszą w 2010 r. — zapowiada Adam Pawłowicz.

Plany potwierdza Societe Generale.

— Jest wiele projektów związanych z Polską, ale nie tylko. Również w regionie pracujemy nad sporą transakcją — mówi Jacek Pogonowski, partner Societe Generale Asset Management w Polsce.

Według firmy analitycznej Freedonia, średnio rocznie polski rynek ma rosnąć o 5,5 proc.

— Do wzrostu przyczyni się zwiększenie siły nabywczej wynagrodzeń oraz wciąż małe nasycenie niektórych sektorów, np. usługami monitoringu. Dziś krajowy rynek szacowany jest na ponad 6 mld zł, a w ciągu kolejnych trzech- -czterech lat powinien urosnąć o 2 mld zł — dodaje Adam Pawłowicz.

Obecnie trwa proces włączania Skorpiona do grupy Konsalnetu, który zakończy się najpóźniej w połowie 2010 r.

W tym roku przychody grupy po fuzji sięgną około 500 mln zł. Najwięcej przyniesie segment ochrony fizycznej.

Przyznaje, że branża odczuła spowolnienie gospodarcze, co widoczne jest zwłaszcza w spadku cen na przetargach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane