Konsekwencja i determinacja kluczem do sukcesu w ekspansji zagranicznej

Partnerem konkursu Polska Firma – Międzynarodowy Czempion jest PFR TFI
opublikowano: 13-12-2022, 09:48
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Komentarz Ewy Małyszko, prezes zarządu PFR TFI, partnera konkursu “Polska firma - międzynarodowa firma”.

Ewa Małyszko, prezes zarządu PFR TFI
Ewa Małyszko, prezes zarządu PFR TFI

Wszyscy mamy świadomość, że na naszych oczach tworzy się nowy krajobraz geopolityczny świata, a więc także nowa mapa powiązań gospodarczych. Pandemia przyspieszyła tempo zmian związanych z cyfryzacją i automatyzacją, handlem elektronicznym, dywersyfikacją łańcuchów dostaw oraz zrównoważonym inwestowaniem. Wojna w Ukrainie zapewne z jednej strony utrwali te zmiany, z drugiej – przesunie ich geograficzny ciężar, wpływając m.in. na wybór lokalizacji, charakter inwestycji i ich skalę. Nie zapominajmy też o słabnących wynikach gospodarczych Chin i niepokojach społecznych, które mogą mieć bardzo daleko idące implikacje. Także dla polskich przedsiębiorców i ich planów inwestycyjnych oraz handlowych.

Żadne z tych wydarzeń nie zmienia jednak faktu, że inwestycje zagraniczne są istotne i to nie tylko z punktu widzenia przedsiębiorstw i ich rozwoju, ale także dla całego kraju. Wpływają pozytywnie na wzrost gospodarczy, a w wielu przypadkach przyczyniają się również do pożądanych zmian strukturalnych w gospodarce, co jest efektem intensyfikacji międzynarodowych powiązań operacyjnych i finansowych.

Jestem przekonana, że nawet w tak trudnej międzynarodowej sytuacji dzięki umiejętności wszechstronnej analizy i nieortodoksyjnego podejścia do ekspansji, która charakteryzuje polskich przedsiębiorców, nasze firmy będą znajdować i wykorzystywać nadążające się okazje inwestycyjne. W odniesieniu sukcesu za granicą pomóc im może bogata oferta Grupy PFR, która prowadzi szerokie działania – od promocji polskiej gospodarki i wzmacniania marki polskich firm na arenie międzynarodowej, przez zapewnienie dostępu do informacji na temat otoczenia gospodarczego, aż po różne formy finansowania polskich inwestycji za granicą. Jedną z nich jest Fundusz Ekspansji Zagranicznej, który współinwestuje z polskimi firmami na międzynarodowych rynkach.

Kiedy myślę o dzisiejszych laureatach, o ich rynkowej pozycji i miejscu, do którego doszli, dostrzegam przede wszystkim konsekwencję w realizacji zamierzonych celów i dobranie do nich odpowiednich narzędzi. Nasi czempioni są najlepszym dowodem na to, że sukces jest możliwy, jeżeli towarzyszy mu odpowiednia determinacja.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane