Konta firmowe rzadko za darmo

opublikowano: 15-02-2016, 22:00

Większość kont firmowych nie wiąże się z żadną miesięczną opłatą, ale to nie oznacza, że są darmowe — koszty kryją się w innych miejscach.

Tax Care przeanalizował 16 banków pod kątem kosztów firmowych rachunków. Oferta była sprawdzana dla przedsiębiorcy, który działa na rynku od roku, jego miesięczne wpływy wynoszą co najmniej 1500 zł, co miesiąc wykonuje on przelew do ZUS i Urzędu Skarbowego oraz 10 przelewów na rachunki w innych bankach. Dodatkowo wspomniany przedsiębiorca ma 4 zlecenia stałe, dwa razy wypłaca pieniądze z bankomatów oraz realizuje dwie wpłaty gotówkowe po 500 zł. Ponadto zawsze przelewa pieniądze przez internet, wykonuje też płatności kartą na co najmniej 500 zł miesięcznie. Tax Care w swojej analizie łącznych miesięcznych kosztów za konto wziął pod uwagę: opłatę za otwarcie rachunku, miesięczną opłatę za rachunek, opłatę za wydanie karty oraz miesięczną opłatę za nią, wypłatę w bankomatach obcych, przelew międzybankowy, przelew do ZUS i US, utworzenie zlecenia stałego, realizację zlecenia stałego i wpłatę we wpłatomatach. Biorąc pod uwagę te wszystkie kryteria, z analizy wynika, że na całkowicie darmowe konto przedsiębiorcy mogą liczyć w Idea Banku i Deutsche Banku. Najdrożej będzie w BOŚ Banku, gdzie konto kosztuje aż 61 zł, a miesięczna opłata za rachunek wynosi 40 zł. Potem jest Millennium Bank, z łącznymi kosztami rzędu 55,99 zł, na co składa się 14,99 zł za prowadzenie rachunku, 15 zł za wypłaty z bankomatów obcych, 10 zł za przelewy międzybankowe, 16 zł za realizację zleceń stałych oraz 4 zł za wpłatę we wpłatomatach. Analiza pokazuje, że większość kont dla przedsiębiorców na pierwszy rzut oka jest darmowa — banki nie pobierają stałych opłat za ich prowadzenie. Często jednak warunkiem w tym przypadku jest odpowiedni poziom miesięcznych wpływów na rachunek. Opłaty kryją się także w wielu innych miejscach — najczęściej za wypłaty w bankomatach obcych albo realizację zlecenia stałego. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu