Kontrakty w czerwonych odcieniach

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 29-03-2021, 13:55

Na giełdach znów zrobiło się nerwowo. Tym razem do głosu doszły obawy o wypłacalność funduszy hedgingowych, co znalazło odzwierciedlenie w spadających notowaniach banków. Na razie nie widać co prawda oznak jakieś paniki, ale zachowanie inwestorów można nazwać co najmniej wstrzemięźliwym.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Spadająca wycena kontraktów na indeksy amerykańskich giełd sugeruje, że poniedziałkową sesję może zdominować strona podażowa, realizująca zyski po rekordach z zamknięcia minionego tygodnia. Przewaga sprzedających szczególnie tym razem uwidacznia się na rynku spółek z tradycyjnych sektorów gospodarki, zwłaszcza w segmencie finansowym. Nieco lepiej, co w ostatnim czasie jest raczej rzadkim zjawiskiem, zachowują się wskaźniki rynku Nasdaq.

Około godziny 13:45 kontrakty na indeks DJ IA taniały o 0,59 proc. Te na wskaźnik S&P500 zniżkowały o 0,28 proc. Z kolei futures na technologiczny Nasdaq spadały jedynie o 0,02 proc.

Poniedziałkowe pogorszenie nastrojów jest następstwem ostrzeżeń o wysokich stratach jakie mają stać się udziałem banków Nomura i Credit Suisse po bankructwie amerykańskiego funduszu hedgingowego zwanego Archegos Capital, jednego z największych ich klientów. Wzbudziło to niepokój, że w podobnej sytuacji mogą znaleźć się inni duzi kredytodawcy, którzy mają wysoką ekspozycję na tego typu fundusze.

Nie dziwi więc że w przedsesyjnym handlu tracą na wartości udziały takich gigantów bankowych jak Bank of America, JPMorgan Chase, Wells Fargo czy Goldman Sachs.

W poniedziałek do opinii publicznej trafi jedyny odczyt makroekonomiczny, a mianowicie, wskaźnik oddziału Fed z Dallas, określający koniunkturę wytwórczą w tym regionie Stanów Zjednoczonych.

Z informacji jakie mogą też wpływać na decyzje podejmowane przez inwestorów wymienić można m.in. wahania wyceny ropy, która do niedawna mocno traciła po informacji o postępach w udrażnianiu Kanału Sueskiego, a obecnie wyszła na kreskę. Zmiana tendencji jest wynikiem najnowszych doniesień, które mówią o utrzymującej się jednak blokadzie przeprawy.

Zniżkuje z kolei wycena złota oraz lekko spada rentowność amerykańskich 10-letnicj obligacji skarbowych.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane