Kontrakty w czerwonych odcieniach

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 29-03-2021, 13:55

Na giełdach znów zrobiło się nerwowo. Tym razem do głosu doszły obawy o wypłacalność funduszy hedgingowych, co znalazło odzwierciedlenie w spadających notowaniach banków. Na razie nie widać co prawda oznak jakieś paniki, ale zachowanie inwestorów można nazwać co najmniej wstrzemięźliwym.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Spadająca wycena kontraktów na indeksy amerykańskich giełd sugeruje, że poniedziałkową sesję może zdominować strona podażowa, realizująca zyski po rekordach z zamknięcia minionego tygodnia. Przewaga sprzedających szczególnie tym razem uwidacznia się na rynku spółek z tradycyjnych sektorów gospodarki, zwłaszcza w segmencie finansowym. Nieco lepiej, co w ostatnim czasie jest raczej rzadkim zjawiskiem, zachowują się wskaźniki rynku Nasdaq.

Około godziny 13:45 kontrakty na indeks DJ IA taniały o 0,59 proc. Te na wskaźnik S&P500 zniżkowały o 0,28 proc. Z kolei futures na technologiczny Nasdaq spadały jedynie o 0,02 proc.

Poniedziałkowe pogorszenie nastrojów jest następstwem ostrzeżeń o wysokich stratach jakie mają stać się udziałem banków Nomura i Credit Suisse po bankructwie amerykańskiego funduszu hedgingowego zwanego Archegos Capital, jednego z największych ich klientów. Wzbudziło to niepokój, że w podobnej sytuacji mogą znaleźć się inni duzi kredytodawcy, którzy mają wysoką ekspozycję na tego typu fundusze.

Nie dziwi więc że w przedsesyjnym handlu tracą na wartości udziały takich gigantów bankowych jak Bank of America, JPMorgan Chase, Wells Fargo czy Goldman Sachs.

W poniedziałek do opinii publicznej trafi jedyny odczyt makroekonomiczny, a mianowicie, wskaźnik oddziału Fed z Dallas, określający koniunkturę wytwórczą w tym regionie Stanów Zjednoczonych.

Z informacji jakie mogą też wpływać na decyzje podejmowane przez inwestorów wymienić można m.in. wahania wyceny ropy, która do niedawna mocno traciła po informacji o postępach w udrażnianiu Kanału Sueskiego, a obecnie wyszła na kreskę. Zmiana tendencji jest wynikiem najnowszych doniesień, które mówią o utrzymującej się jednak blokadzie przeprawy.

Zniżkuje z kolei wycena złota oraz lekko spada rentowność amerykańskich 10-letnicj obligacji skarbowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane