Kontrolować czy bezwarunkowo ufać?

MBE
opublikowano: 14-02-2013, 00:00

Komentarz autora rankingu

Sprzedaż z odroczonym terminem płatności to w rzeczywistości przekazanie nieodpłatnie swojej własności innemu podmiotowi i dodatkowo udzielenie mu nieoprocentowanego kredytu. W grupie odbiorców są dobrze znani dostawcy kontrahenci, którzy zyskali jego zaufanie, są także podmioty z krótką historią współpracy albo zupełnie nowi partnerzy handlowi. Wobec wszystkich powinna być jednak stosowana zasada ograniczonego zaufania, szczególnie w okresach gorszej koniunktury i zwiększonego ryzyka transakcji handlowych — zwłaszcza wtedy zwiększanie sprzedaży nie powinno odbywać się kosztem wzrostu ryzyka. Informacje o sytuacji kontrahenta i regularne kontrolowanie jego kondycji to jedna z żelaznych zasad dostawców w trudnych rynkowo czasach.

Dostawca może zbierać informacje z wielu źródeł wewnętrznych (przede wszystkich ze swoich działów handlowych i finansowych) oraz zewnętrznych, m.in. takich jak wywiadownie gospodarcze.

Kryzysowe doświadczenia sprawiły, że działania profilaktyczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem przedsiębiorców — mówi Szymon Wiliński z wywiadowni Coface. Wśród nich znajduje się monitoring, gdzie regularna kontrola sytuacji odbiorcy może odbywać się na zasadzie pojedynczych zleceń monitoringu konkretnych firm lub kontroli wybranych przez klienta grup odbiorców, czy też całego portfela kontrahentów.

Narzędzie to umożliwia nie tylko dotarcie do informacji o np. nowych danych finansowych czy ważnych zmianach w danych rejestrowych, ale daje przede wszystkim szansę na szybkie wychwycenie zdarzeń negatywnych. Złożenie wniosku o upadłość, postanowienie o upadłości, informacja o zleceniu windykacji czy obniżenie ratingu firmy to sygnały dla dostawcy o konieczności podjęcia natychmiastowych kroków zabezpieczających należności wynikające ze współpracy z zagrożoną firmą i zrewidowania planów dalszej współpracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBE

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu