Kontrolowany poślizg na starcie

Magdalena Wierzchowska
opublikowano: 25-07-2005, 00:00

Branża ma czas do 12 sierpnia na komentarze do dwóch dokumentów dotyczących przejścia na telewizję cyfrową. Są wątpliwości.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) opublikowała w piątek na swoich stronach internetowych dwa dokumenty. Pierwszy to projekt rozporządzenia określającego jak będzie wybierany operator multipleksu, czyli firma, która od strony technicznej będzie zarządzała transmisją sygnału naziemnej telewizji cyfrowej. Drugi dokument to opis koncepcji wdrażania telewizji cyfrowej, procesu, który zrewolucjonizuje rynek telewizyjny w Polsce, zwiększając liczbę dostępnych kanałów telewizyjnych dla zwykłego odbiorcy.

Już wiadomo, że będzie mały poślizg w całym procesie — firmy i organizacje mogą zgłaszać swoje komentarze do 12 sierpnia. Tymczasem rządowy harmonogram przewiduje, że już 3 sierpnia rozporządzenie będzie gotowe.

— Konkurs może się opóźnić, ale nie ma się co spieszyć. Ani regulator telekomunikacyjny, ani krajowa rada nie wie za bardzo, jak przeprowadzić ten proces, więc chwila zastanowienia jest może lepsza niż nadmierny pośpiech — mówi Krystyna Rosłan-Kuhn, dyrektor departamentu radiodyfuzji Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty.

Branża cieszy się, że dokumenty powstały, ale wątpliwości jest bardzo dużo, co zresztą podkreśla sama KRRiT. Nie wiadomo nawet, czy zwycięzca konkursu powinien otrzymać koncesję, czy wystarczy tylko decyzja KRRiT.

W momencie ogłoszenia konkursu nie będzie prawdopodobnie znany harmonogram udostępnienia sieci na terenie całego kraju. Z jednej strony oznacza to niepewność dla firm, które wezmą udział w konkursie. Z drugiej — teoretycznie może skończyć się tym, że na różnych obszarach program jednej stacji telewizyjnej będzie obsługiwany przez różne podmioty.

Ponieważ najpierw KRRiT ustali, jakie programy będą w każdym z dwóch pierwszych multipleksów, a dopiero potem rozpisze konkurs na operatora. Może się zdarzyć, że operator nie dogada się z żadną stacją telewizyjną i nie będzie miał co nadawać.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kontrolowany poślizg na starcie