Kopacz: Z determinacją będę dbać o prawa pacjenta

PAP
opublikowano: 10-02-2008, 13:55

Z pełną determinacją będę dbać o prawa pacjenta - mówiła minister zdrowia Ewa Kopacz podczas niedzielnego kongresu Stowarzyszenia Pacjentów "Primum Non Nocere" w Warszawie.

Podkreśliła, że jej celem jest stworzenie systemu ochrony zdrowia, w którym pacjenci będą mogli liczyć na równy dostęp do świadczeń medycznych. Ma w tym pomóc m.in. ustawa o ich prawach, nad którą trwają właśnie prace. Jak zapowiedziała Kopacz, w ustawie znajdą się zapisy, które "będą odzwierciedlać rzeczywistość, a nie pomysły polityków".

"Będą też przepisy, które uwzględniają choćby najprostsze, ale jakże niekiedy dotkliwe dla pacjentów codzienne utarczki w tzw. niezreformowanym systemie ochronie zdrowia" - powiedziała.

Minister podkreślała, że system służby zdrowia powinien być przede wszystkim "przyjazny dla pacjentów", a dziś tak nie jest. "Zawsze znajdą się ci, którzy dzięki znajomościom, układom, koneksjom, ominą kolejki i będą czuli się bardziej uprzywilejowani" - powiedziała.

Kopacz dodała, że fakt, iż w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości jest mnóstwo procesów, które są niekorzystne dla Polski, świadczy o tym, jak bardzo niedoskonały jest system odwoławczy w naszym kraju i jak wiele praw odmówiono polskim pacjentom.

Spytana przez PAP o krytykę Naczelnej Rady Lekarskiej wobec pakietu projektów ustaw reformujących system ochrony zdrowia, przedstawionych przez nią w styczniu, Kopacz odparła, że jeszcze trwa "biały szczyt", a więc prace nad tymi projektami jeszcze się nie skończyły".

Według niej, NRL została zaproszona do pracy nad projektami w celu wypracowania "stanowiska, które zadowoli wszystkie środowiska medyczne". "Nie wiem, skąd to zniecierpliwienie i taka szybka reakcja; zapraszam jednak do prac nad tymi ustawami i wypracowania wspólnych założeń" - dodała.

W jednodniowym kongresie uczestniczy ok. 50 delegatów, którzy przedstawiają przestrzeganie praw pacjentów w swych regionach. (PAP)

 


 


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane